Aday başvurusu krizinin yaşandığı Saruhanlı CHP’de istifa

Yayın tarihi: 23 Şubat 2024 Cuma 6:29 pm - Güncelleme: 23 Şubat 2024 Cuma 6:30 pm

CHP Saruhanlı İlçe Başkanı Atınç Günbay, ilçenin mevcut Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in adaylık başvurusunun geç yapılmasının ardından görevinden istifa etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in memleketi Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde yaşanan aday başvurusu krizi sonrası CHP’li İlçe Başkanı Atınç Günbay istifa etti.

Atınç Günbay yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Belediye Başkan ve meclis üyeleri aday listelerinin seçim kuruluna verilmesi esnasında yaşadığımız aksaklıklar, hatalar nedeniyle görev yapmaktan her zaman gurur duyduğum partim, Cumhuriyet Halk Partisi ne yazık ki Saruhanlı’da kendi logosu altında seçime giremeyecek.

Manisa’nın diğer ilçelerinde ve ülke genelinde aday listelerinin teslimi esnasında bizim yaşadıklarımıza benzer olayların yaşandığı yerlerde seçim kurulları aday listelerini kabul etmiş olmasına, emsal kararlar ilçe seçim kurula sunulmuş olmasına rağmen Saruhanlı’da benzer süreç işletilmemiştir. Tüm bunlar bizlerin kusurumuzu, hatamızı ortadan kaldırmamaktadır.

Bu nedenle büyük bir üzüntü içindeyim ve üzüntüye sevk ettiğim başta partimden, partililerimizden, Saruhanlı halkından ve büyük bir mağduriyet yaşayan Belediye Başkanımız Zeki Bilgin’den özür diliyorum. Bu zor günde en başından beri şartsız yanımızda olan Saadet Partisi’ne ayrıca teşekkür ediyorum. Tüm bu sebeplerden dolayı bir süreden beri sürdürmekte olduğum CHP Saruhanlı İlçe Başkanlığı görevinden bugün itibarıyla istifa etmiş bulunmaktayım. Esasında gecikmiş bir istifa olduğunun farkındayım. Bugüne kadar beklememin nedeni itiraz süreçlerinin devam etmesinden kaynaklanmaktadır.”

NE OLMUŞTU?

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinin mevcut Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in adaylığı, YSK’da yaşandığı öne sürülen ‘elektrik kesintisi’ sebebiyle kabul edilmedi. Bilgin’in adaylığının kabul edilmemesine itiraz edildi. Daha sonra Bilgin ve bazı meclis üyesi adayları seçime Saadet Partisi’nin logosu altında girmeye karar verdi.

‘Elektrik kesintisi’ nedeniyle başvurusu kabul edilmeyen CHP’li aday seçime Saadet logosuyla girecek

 

Kaynak: TELE1