Adalet Platformu ve Türkiye Aile Meclisi Başkanı’ndan İstanbul Sözleşmesi’ni savunan 3 isim hakkında suç duyurusu: Aile birliğini yıkıyor

19 Ağustos 2020 Çarşamba

Adalet Platformu ve Türkiye Aile Meclisi Başkanı’ndan İstanbul Sözleşmesi’ni savunan 3 isim hakkında suç duyurusu: Aile birliğini yıkıyor

Adalet Platformu Başkanı, Türkiye Aile Meclisi Başkanı Adem Çevik bu kez de İstanbul Sözleşmesi’ni savunan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, avukat Kezban Hatemi ve eski AKP’li Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde Aylin Nazlıaka’nın 12 Ağustos’ta Ankara’daki CHP toplantısında, “İstanbul Sözleşmesi’nden, eşine, sevgilisine ya da hiç tanımadığı bir kadına şiddet uygulayan, katleden, tacizci, tecavüzcü erkekler rahatsız” şeklinde sözler söylediği, Kezban Hatemi’nin, “Dünyayı erkekler mahvediyor, savaşları çıkaranlar erkekler, öldürenler erkekler” şeklinde beyanlarda bulunduğu, Aşkın Asan’ın ise, “İstanbul Sözleşmesi’ne karşı gelenler FETÖ örgütüne bağlı” şeklinde ifadeler kullandığı aktarıldı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da İstanbul Sözlemesi’ne karşı olduğunun belirtildiği dilekçede, 3 ismin, ‘İftira’, ‘Hakaret’, ‘İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gibi suçlardan soruşturma yürütülmesi istendi.

‘İLKER BAŞBUĞ, DİLEKÇEMİZ SAYESİNDE 26 AY İÇERİDE YATTI’

Söz konusu açıklamalar nedeniyle maddi manevi zarar gördüğünü öne süren Çevik, İstanbul Sözleşmesi’nin ailenin birliğini yıktığını savundu.

2011 yılında eski Genelkurmay Başkanları Işık Koşaner, İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt gibi isimler hakkında ‘darbecilik’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu ve takipsizlik kararı verildiği ile ilgili, Çevik, “Bizim dilekçe sayesinde 26 ay içerde yattı. Kendisi hakkında darbecilikten suç duyurusu yapmıştım. Asla pişman değilim. Pişman olduğum tek konu 27 Nisan darbesi nedeniyle Yaşar Büyükanıt’a gerekli cevabı veremedik. Öldü, gitti” dedi.

Hakkındaki FETÖ iddialarına ise Çevik, “Aşkın Asan benim FETÖ’cü olduğumu söylüyor. Türkçe Olimpiyatları’na katılan kendisi. Benim FETÖ ile bir bağlantım yoktur. Benim oğlumun adı Tayip, AKP Çekmeköy teşkilatının kurucusuyum. İstanbul Sözleşmesi, AKP’ye karşı bir hareket değildir. İstanbul Sözleşmesi milli güvencemizi tehdit ediyor. İnsanlığa karşı bir savaştır. Cumhurbaşkanı da ramazanın son iftarında, ‘İstanbul Sözleşmesi nas değildir. Bizim için ölçü değil. Feshedilebilir’ ifadelerini kullandı” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Çevik, daha önce de Eski Genelkurmay Başkanları Işık Koşaner, İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt gibi isimler hakkında ‘darbecilik’ iddiasıyla 2011 yılında suç duyurusunda bulunan

Benzer Haberler