Acil servise alınmadı Covid-19’dan öldü iddiasına hastaneden yanıt geldi

23 Kasım 2020 Pazartesi

Acil servise alınmadı Covid-19’dan öldü iddiasına hastaneden yanıt geldi

Gaziantep’te koronavirüs teşhisi konan 94 yaşındaki Cemile Cansever’in, yoğun bakımlarda yer olmadığı gerekçesi ile 5 gün bekletildikten sonra hayatını kaybettiği iddia edildi. Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü konu hakkında açıklama yaptı.

94 yaşında Gaziantep’te özel bir bakımevinde kalan engelli Cemile Cansever’in 5 gün önce koronavirüse yakalandığı tespit edildi.

Cansever, bir süre hastaneye götürülmeyerek bakımevinde tutuldu. Durumunun ağırlaştığı tespit edilince akşam saatlerinde 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Başhekim açıkladı: Vakaların arttığı o ilde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100’ü doldu!

YER OLMADIĞI İÇİN GÖZETİM ODASINA ALINDI

Doktorlar, Cansever’in durumunun ağır olduğunu ve yoğun bakıma yatırılması gerektiğini söylediler. Ancak 25 Aralık Devlet Hastanesi’nin yoğun bakımında yer olmadığı için Cemile Cansever gözetim odasına alındığı iddia edildi.

Durumu kritik olan hasta tam 5 gün boyunca yoğun bakım bekledikten sonra hayatını kaybettiği iddia edildi.

NE DEVLETTE, NE DE ÖZELDE YER VAR

Cemile Cansever’in ailesi civardaki hastanelerde günlerce yoğun bakım arasa da sonuç alamadı. Gaziantep’te ne özel ne de devlet hastanesinin yoğun bakımında yer bulunamadığı söylendi.

Koronavirüs salgını patladı: Yoğun bakım dolu olduğu için 17 yaşındaki genç kurtarılamadı

SAĞLIK BAKANLIĞI TÜM ŞEHRİ TARADI, SONUÇ YOK

Sağlık Bakanlığı, Cemile Cansever’e yoğun bakım arayışına, hastaneye kaldırılışının 2.gününde dahil oldu. Aileyle iletişime geçen Sağlık Bakanlığı görevlileri 112 aracılığıyla tüm şehirde yoğun bakım taraması başlattı.

Gaziantep’te hiçbir hastanenin yoğun bakımında yer olmadığı aileye bildirildi. 5 gün boyunca aileyi ara ara bilgilendiren bakanlık görevlileri, yoğun bakımlarda yer bulunamadığını, bekleyişin devam ettiğini aileye hatırlattı

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğunu söyleyen Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü şu açıklamayı yaptı:

“18.11.2020 tarihinde saat 21.45’te 112 Acil Servis Ekiplerimiz tarafından 25 Aralık Devlet Hastanesine getirilen 94 yaşındaki Cemile Cansever’in acil servise kabulü yapılmış, gerekli laboratuvar ve radyolojik tetkikleri istenilmiş, genel durumu orta ve bilinci açık olan hastanın radyolojik tetkiki sonucunda Covid-19 Pnömonisi şüphesiyle acil serviste gözlem odasına alınarak tedavisine başlanılmıştır. Aynı gün yoğun bakım talebi olmuş ancak yapılan muayene ve tetkikler sonucu serviste takip edilebilir durumda olduğu görülerek bu talep iptal edilmiştir. Acil serviste 12 saat gözlem altında tutulan hasta, Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından takip edilmek üzere dâhiliye servisine yatırılmıştır. Hastanın, 20.11.2020 tarihinde yapılan Covid-19 PCR testi pozitif gelmiştir. Hastanın genel durumu orta ve bilinci açık olarak tedavisi devam ederken, 22.11.2020 tarihinde saat 08.30’da Kardiyak ve Solunum Arresti (Kalp ve Solunum Durması) gelişmiş ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Hastaya, hastaneye ilk geldiği andan itibaren gerekli ilgi gösterilmiş, tüm müdahaleler yerinde ve zamanında eksiksiz olarak uygulanmıştır. Habere konu olan 5 gün yoğun bakım arandığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Ankara alarm veriyor! ‘Yoğun bakımlar doldu’

Benzer Haberler