AB’nin İran yaptırımları uzatıldı: Listeye 8 kişi ve 3 kurum daha eklendi

12 Nisan 2021 Pazartesi

AB’nin İran yaptırımları uzatıldı: Listeye 8 kişi ve 3 kurum daha eklendi

Avrupa Birliği (AB), İran’a “ciddi insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle 10 yıldır uyguladığı yaptırımları uzattı. Yaptırım listesine 8 kişi ve 3 kurum daha eklendi. Böylece yaptırım uygulanan toplam kişi sayısı 89, kurum sayısı ise 4’e yükseldi.

Avrupa Birliği’nin (AB) İran’a “ciddi insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle 10 yıldır uyguladığı yaptırımları uzattığı açıklandı. AB Konseyi’nden yapılan açıklamada, söz konusu yaptırımlar 13 Nisan 2022’ye kadar uzatılması kararı alındı.

Yaptırımlar, seyahat yasakları, varlıkların dondurulması ve iç baskı unsuru olarak kullanılabilecek malzemelerle iletişimi izlemede kullanılan ekipmanın İran’a satışının yasaklanmasını içeriyordu. İlk olarak 2011’de alınan yaptırım kararı her yıl uzatılıyordu.

Konsey açıklamasında ayrıca yaptırım listesine 8 kişi ve 3 kurumun eklendiği kaydedildi. Böylece yaptırım uygulanan toplam kişi sayısı 89, kurum sayısı 4’e yükseldi. Yaptırım listesine eklenen kişi ve kurumların Kasım 2019’da İran’da düzenlenen gösterilerde kullanılan ‘şiddette rolleri bulunduğu’ belirtildi.

Bu kişiler arasında İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Besiç milis güçlerinin başında bulunan Gulam Rıza Süleymani ile polis teşkilatı ve ordudan üst düzey bazı kişiler bulunuyor. Listeye eklenen kurumların ise Evin, Feşafuye ve Recai Şehr cezaevleri olduğu bildirildi.

 

 

Benzer Haberler