Abdullah Gül’ün ‘Siyasal İslam çöktü’ açıklamasına Fehmi Koru’dan destek

21 Şubat 2020 Cuma

Gazeteci Fehmi Koru, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, siyasal İslam’ın bütün dünyada çöktüğüne dair sözünü yorumlarken, “Dinin siyasî amaçla kullanılmasının yanlış olduğunu, sadece Türkiye’de değil, başka ülkelerde yaşanan olaylardan da biliyoruz. O bakımdan bunun bu şekilde onun ağzından da dile getirilmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum ben” ifadelerini kullandı. Gelecek

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘siyasal islam çöktü’ yorumuna tepki göstermişti. Gazeteci Fehmi Koru ise Abdullah Gül’ün sözlerine destek verdi.

Koru’nun görüşleri şöyle:

Davutoğlu’ndan ‘Siyasal İslam çöktü’ diyen Abdullah Gül’e tepki

Zaten Abdullah Gül, ‘İslamcı’ sıfatıyla siyaset yapan grubun içerisinde pek adı anılması gereken bir isim değil. Onun siyasete girdiği ilk günden beri, her ne kadar Refah Partisi, sonra AK Parti içerisinde bu siyasî alanda ismi duyulmuş bir isim ama zaten onlar, siyasette ‘İslamcı siyaset’ ismiyle anılacak bir çizgiyi izlemeyen isimlerdendi. Ben de doğru buluyorum. Zaten İslamcı siyaset, eğer dinle siyasetin birbirine karıştırılması biçiminde algılanıyorsa, bunun siyasî amaçla dinin kullanılmasının yanlış olduğunu sadece Türkiye’de değil, başka ülkelerdeki yaşananlardan da biliyoruz. O bakımdan bunun bu şekilde onun ağzından da dile getirilmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum ben.

GÜL, SÖYLEŞİDE ŞU İFADELERİ KULLANMIŞTI:

Abdullah Gül, sessizliğini bozdu! Babacan’a ve Gezi’ye destek verdi, Başkanlık sistemini eleştirdi. Siyasal islam çöktü

Dindar insanların ve siyasi hareketlerin özgürlükçü olabilmesi olağanüstü önemi haiz bir konu. İslami kimlikli siyasi hareketler demokrat ve özgürlükçü olduklarında, temel insan haklarını evrensel anlamda benimsedikleri ve uyguladıkları takdirde, iktidar geldiklerinde de iyi yönetişimi gerçekleştirmiş olurlar. Bunun örneğini ilk dönemimizde verdik ve dindar insanların devlet yönetimini nasıl rasyonel esaslara göre yönetebildiklerini sergiledik. Bu başarı tüm İslam dünyasına ve hatta İslami hareketlere bir dönem ilham kaynağı oldu. Şimdi Siyasi İslam’ın çöküşü diye çok tartışmalar var.

“Siyasi İslam’ın çöktüğünü mü düşünüyorsunuz?” sorusuna Gül’ün yanıtı şöyle olmuştu:

Öyle, tüm dünyada. Biz bunu görüp, paradigmadan kopuşu gerçekleştirmiştik, ama sürdürülemedi.

Benzer Haberler