Abdülhamit Gül’ün sözlerine Numan Kurtulmuş’tan destek

1 Şubat 2022 Salı

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül‘ün istifasına dair konuştu. Kurtulmuş, Gül’ün FETÖ’vari sözlerine destek verdi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan AKP’li Numan Kurtulmuş, Abdulhamit Gül’ün istifasını değerlendirdi. Abdulhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı görevinden istifa etmesinin kendisine yönelik olduğu iddiasına “Son derece haksız, yanlış, art niyetli bir yorum. Katılmam mümkün değil. Sürece nasıl gelindi, bilmiyorum. Bakanların kimler olacağı konusu Cumhurbaşkanı’nın takdiridir”  yorumunu yaptı.

“SÖZLERİNE DESTEK”

Kurtulmuş, Gül’ün bakan olarak yaptığı son konuşmada, “Hukuk devletinde haysiyet cellatlığı, itibar suikastı olmaz. FETÖ’vari anlayış ve uygulamaların gerçekleştirilmemesi yönünde tedbir alınması en esaslı görevlerden biridir”  sözlerinin İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE kayıtlarının yayınlanmasına yönelik bir eleştiri olduğu tartışmaları hakkında da “Abdulhamit Gül bu sözleri hangi kontekste söyledi bilmiyorum. Ancak söylediği sözler hukuk devletinin temel prensiplerindendir” ifadesini kullandı.

Piar Araştırma Başkanı Atalay: Abdulhamit Gül direndiği için görevden alındı

“BELİRSİZLİK KALKTI”

Kurtulmuş, ekonomiye yönelik olarak da, “Döviz kurunun birkaç ay sonra daha aşağıya geleceğine inanıyorum. Belirsizlik ortadan kalktı. İstikrar ve güven ortamıyla üretim artacaktır. Kısa vadede vatandaşın etkilenmemesi için maaşlarda düzenleme yapıldı. Temmuz ayında da ilave zam gündemde. Aralık ayının olumsuz baz etkisi mart sonundan itibaren sona erecektir” dedi.

KURTULMUŞ BAHÇELİ İLE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, daha önce d eMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli karşı karşıya gelmişti. Kurtulmuş İBB’ye yapılan teftişe şu sözlerle tepki göstermişti: “TSK’da, Emniyet’te bazı FETÖ artıklarıyla ilgili soruşturmalar yürütülüyor, kimse ‘nereden çıktı bu soruşturma’ demiyor. Mücadeleyi sürekli yaparsınız. Aynı mantıkla devam edersek TSK’nın içerisinde bazı FETÖ’cülere karşı operasyon yapılması hükümetin TSK’ya karşı tavrını mı ortaya koyar. Hayır, terörle mücadelede bir süreklilik vardır. Milli Eğitim Bakanlığı’nda operasyon yapılırsa bakanlığı mı suçluyoruz? Bunları ayıklamanın devletin bir gereğidir. Burada terör örgütlerine karşı mücadelenin doğal bir mücadelesi olarak bunu görmek lazım, İBB samimi ise bu noktada Bakanlık teftişlerine yardımcı olmaları gerekir, gereken bilgi ve belgeleri takdim etmek gerekir. Mesele budur.”

Kurtulmuş’un bu sözleri MHP taragfından tepki ile karşılanmıştı. Bahçeli, “Bununla iktifa etmeyip, ‘TSK’nın içerisinde bazı FETÖ’cülere karşı operasyon yapılması hükümetin TSK’ya tavrını mı ortaya koyar’ sorusuyla teftiş sürecini baltalamak isteyen, dönemin Genelkurmay Başkanı’nı, bugünün Milli Savunma Bakanı’nı töhmet altında bırakan saygıdeğer siyasetçi, senin varmak istediğin yer neresi, yapmak istediğin nedir?”

Bahçeli: İmamoğlu’nun görevden alınması şart

Benzer Haberler