ABD’nin Suriye’deki üssüne roketli saldırı!

Yayın tarihi: 28 Şubat 2024 Çarşamba 10:21 pm - Güncelleme: 28 Şubat 2024 Çarşamba 10:21 pm

Suriye’de Fırat Nehri’nin batı yakasındaki İran destekli gruplar, Deyrizor ilinde ABD askerlerinin konuşlandığı Ömer Petrol Sahası Üssü’ne roketlerle saldırı düzenledi.

Fırat Nehri’nin batı yakasında konuşlanan İran destekli gruplar, öğle saatlerinde ABD güçlerinin bulunduğu Ömer Petrol Sahası Üssü’ne roketlerle saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda can kaybı olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

Ürdün’de ABD üssüne saldırı! 3 askeri öldü çok sayıda yaralı var

ERMEYADİN’DE BİR KİŞİ ÖLDÜ

Terör örgütü YPG ise Fırat Nehri’nin doğu yakasından Deyrizor’un Elmeyadin ilçe merkezine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda, bir kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

ABD, 28 Ocak’ta Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne yönelik saldırıya karşılık olarak 3 Şubat’ta Suriye ve Irak’ta İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğunu duyurmuştu.

Terör örgütü YPG, 4 Şubat’ta, Ömer Petrol Sahası’nın yakınındaki karargaha düzenlenen kamikaze İHA saldırılarıyla 6 teröristin öldüğünü iddia etmişti.

Fırat Nehri’nin batı yakasındaki İran destekli gruplar, 7 Şubat’ı 8 Şubat’a bağlayan gece de ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer Petrol Sahası Üssü’ne kamikaze insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırısı düzenlemişti.

DEYRİZOR’DAKİ GERİLİM

Suriye’de ABD güçlerinin konuşlandığı üslere Ekim 2023’ten bu yana roket ve aidiyeti bilinmeyen kamikaze insansız hava araçlarıyla çok sayıda saldırı gerçekleştirilmişti.

Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları, ABD destekli terör örgütü PKK/YPG’nin işgalinde, il merkezi ve diğer kırsal bölgeler ise Beşşar Esed rejimi ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor.

Kaynak: TELE1