ABD’nin gizli koronavirüs yazışmaları ortaya çıktı

5 Mayıs 2020 Salı

Koronavirüsün merkez üssü ABD’de yetkililer son 24 saat içerisinde 1015 insanın Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu oran çok yüksek olmasına rağmen son 1 ayda belgelenen en düşük günlük ölüm olarak kayıtlara geçti. Öte yandan NY Times’ın ele geçirdiği belgelerde Washington yönteminin haziran ayında durumun çok daha kötü olacağını öngördüğü ortaya çıktı.

 

Çin’de ortaya çıktıktan sonra Avrupa’yı kasıp kavuran koronavirüsünün gerçek merkez üssü haline gelen ABD, koronavirüsü salgınıyla ilgili güncel verileri kamuoyu ile paylaştı.

Normalleşme kararlarına tepki yağdı… Maske düştü! Yine parayla satılacak

Yapılan açıklamada ülke genelinde koronavirüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirenlerin sayısının 1.015 olduğu belirtildi. Bu oran ülkenin son 1 ayda kayıtlara geçtiği en düşük günlük ölüm sayısı olarak açıklandı. Bu açıklama ile birlikte ülke genelinde Covid-19’dan yaşamını yitirenlerin sayısı 68.920’ye çıktı.

Yapılan açıklamada 1.180.332 insanda da koronavirüsü tespit edildiği belirtildi. Bu oran İspanya’nın yaklaşık 5 katı, salgının eski merkez üssü olan Çin’in ise 14 katı olarak hesaplandı. Ülke genelinde yaklaşık 200 bin insanın da koronavirüsünü yendiği belirtildi.

ABD’DEN KORKUTAN SENARYO

Bu açıklamalarla birlikte ABD gündemine bomba gibi düşen bir iç yazışma yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. New York Times’ın özel haberinde, ABD’deki yetkililerin iç yazışmaları ve koronavirüsü ile ilgili öngörüleri yer alıyor.

Belgelerde ABD hükümetinin Mayıs ayı sonuna doğru her gün 200 bin yeni vaka tespit edilmesini ve her gün yaklaşık 3 bin insanın yaşamını yitirmesini beklediği ortaya çıktı. Durumun haziran ayıyla birlikte yaklaşık yüzde 70 daha fazla artış olacağını öngören uzmanlar, işletmelerin ve ekonominin tekrar açılmasının ülkede son 7 haftada alınan önlemleri çöpe atacağını söyledi.

Ele geçirilen belgelerde Salgın Hastalıkla Kontrol ve Mücadele Merkezi, “Çok sayıda bölgede acı ve ağırlık devam edecek” yorumunu yaptı.

Benzer Haberler