ABD’nin Afrika kökenli ilk dışişleri bakanı Covid’den öldü

18 Ekim 2021 Pazartesi

ABD’nin Afrika kökenli ilk dışişleri bakanı Covid’den öldü

Eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, 84 yaşında Covid-19’a bağlı komplikasyonlardan öldü. Powell, göreve getirilen ilk Afrika kökenli Amerikalı’ydı.

Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Colin L. Powell, 84 yaşında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Powell’in ölüm haberini ailesi Facebook üzerinden duyurdu. Paylaşımda, “Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Colin L. Powell, bu sabah Covid-19’dan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle vefat etti” denildi.

Yakınları, Powell’in aşılarının tam olduğunu belirterek, “Dikkat çekici ve sevgi dolu bir kocayı, babayı, büyükbabayı ve büyük bir Amerikalıyı kaybettik” dedi.

ABD’NİN AFRİKA KÖKENLİ İLK DIŞİŞLERİ BAKANIYDI

Colin Luther Powell, 1937 yılında Jamaicalı göçmen bir çiftin oğlu olarak New York Harlem’de doğdu. Vietnam’da da savaşan ve dört yıldızlı bir general olan Powell 1990’lı yıllarda Irak’a, Kuveyt’i işgali sonrasında yöneltilen Birinci Körfez Savaşı’nda önemli bir rol oynadı ve ABD Genelkurmay Başkanlığına kadar yükseldi.

Ordudan emekli olduktan sonra Cumhuriyetçi Parti’den siyasete atılan Powell, George W Bush yönetiminde dışişleri bakanlığına getirildi. ABD’nin 65. Dışişleri Bakanı olan Colin Powell, aynı zamanda bu göreve getirilen ilk Afrika kökenli Amerikalı da olmuş, kendisini daha sonra Condoleeza Rice izlemişti.

Daha sonra ABD’de birkaç yönetime askeri danışmanlık da yapan Powell, kendisinin dahi kuşkuları bulunmasına rağmen, 2003 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşma ile Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu yönünde kamuoyunu ikna etmekte önemli rol oynamıştı.

Benzer Haberler