ABD’nin Afganistan temsilcisi Katar, NATO üyesi olmayan önemli müttefik oldu

11 Mart 2022 Cuma

ABD’nin Afganistan temsilcisi Katar, NATO üyesi olmayan önemli müttefik oldu

Amerika’nın Afganistan‘daki diplomatik temsilcisi görevini üstlenen Katar, Joe Biden’ın kararı ile “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” oldu.

Amerika Birleşik Devleri (ABD) Başkanı Joe Biden, petrol ve doğal gaz zengini Katar için önemli bir karara imza attı. Biden’ın imza attığı karara göre Katar, “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” olarak tanındı.

Biden kararda, “Anayasanın ve ABD yasalarının bana başkan olarak verdiği yetkiye dayanarak, Katar devletini ABD’nin NATO üyesi olmayan önemli müttefiki olarak tanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile 31 Ocak’ta Beyaz Saray’da bir araya gelen Biden, burada Katar’ın “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” olarak tanınacağını duyurmuştu.

Biden bugün de Kolombiya’yı aynı kategoriye almayı planladıklarını söylemişti.

18 ÜLKE VAR

ABD’nin bugüne kadar “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” olarak tanıdığı 18 ülke bulunuyor.

Ülkede ilk kez 1987’de geçen bir yasa ile dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından Avustralya, Mısır, İsrail, Japonya ve Güney Kore bu kategoriye alındı.

Körfez bölgesinden ise Bahreyn ve Kuveyt, eski ABD Başkanı George W. Bush tarafından bu kategoriye dahil edilmişti.

ABD’NİN AFGANİSTAN’DAKİ TEMSİLCİSİ

Afganistan’dan çekilen ABD, 12 Kasım 2021’de Katar ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Katar, ABD’nin Afganistan’daki diplomatik temsilciliğini üstlendi.  Böylelikle Katar Büyükelçiliği’nin içerisinde ABD konsolosluk hizmetleri ve ABD’nin diplomatik tesislerinin durum ve güvenliğini gözlemlemek için bir bölüm açılacak.

KATAR, ABD VE GKRY’NİN DOĞU AKDENİZ’DE BİRLİKTELİĞİ

Doğu Akdeniz‘de KKTC’nin eşit hakkı bulunan 5. parselde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), ABD’li Exxonmobil ve Katar Petrolleri şirketler ortaklığı ile “Arama ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi” imzaladı. 10 Aralık 2021’de imzalanan sözleşmeye göre 5. parselde hidrokarbon arama çalışmaları yapılacak.  5. parselde Katar Petrolleri yüzde 40, ExxonMobil ise yüzde 60 paya sahip olacak.

Benzer Haberler