‘ABD’li suç ortağı, Sezgin Baran Korkmaz’ın CIA ajanı olduğunu öne sürdü’

Yayın tarihi: 8 Nisan 2023 Cumartesi 9:51 am - Güncelleme: 8 Nisan 2023 Cumartesi 9:51 am

Gazeteci Uğur Dündar, kara para aklamakla suçlanan ve ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz‘la ilgili ‘CIA ajanı’ iddiasını aktardı.

Gazeteci Uğur Dündar, İstanbul Başsavcılığı tarafından kara para aklamak suçundan hakkında arama kararı çıkmadan hemen önce yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasıyla Türkiye’den kaçan, Avusturya’da yakalanarak yine kara para aklamak suçundan hakkında arama kararı çıkartan ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz hakkında açılan davada yeni bir gelişme yaşandığını yazdı.

Dündar Sözcü’de kaleme aldığı yazısında “SBK’nın 23 Ekimde hakim karşısına çıkacağı Salt Lake City’deki mahkemenin savcıları ile jüri tarafından suçlu bulunan ve ömür boyu hapis cezası istenilen sanık Levon Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen) avukatı Mark J.Geragos arasındaki yazışmada Geragos, Sezgin Baran Korkmaz’ın CIA ajanı olduğunu öne sürdü” ifadelerini kullandı.

ABD’nin elinde Sezgin Baran Korkmaz hakkında 2,5 milyon belge var!

“Mahkeme jürisinin hakkındaki 10 iddianın 10’undan da suçlu bulması üzerine savcılık, Dermen’in, ABD Hazinesi’ni dolandırmak ve kara para aklama suçlarından ömür boyu hapisle cezalandırılmasını istiyor. Dermen’in avukatları ise müvekkillerinin suç şebekesinin ‘lideri’ olmadığını iddia ediyorlar. Avukatlar savcılığa hitaben kaleme aldıkları ve Dermen’i savundukları yazıda, ömür boyu hapis cezasının aşırı olacağını belirtiyorlar” bilgilerini paylaşan Dündar “Belgede, Türkiye’yi yakından ilgilendiren çarpıcı bir bölüm de yer alıyor” diye de ekledi.

Dündar yazısında davaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Bu bölümde avukatlar, asıl suçu işleyenlerin, sonradan itirafçı olup cezalarının düşürülmesini sağlayan Isiah ve Jacop Kingston kardeşler ile, onların eşleri olduğunu savunuyorlar.

Yazışmada Kingston kardeşler ile Sezgin Baran Korkmaz’ı tanıştıran kişinin Dermen olduğu kabul ediliyor. Ancak bu tanıştırmanın ardından Dermen’in devre dışı bırakıldığı, Kingstonlar ile SBK’nın birlikte şebeke kurup, suç işledikleri belirtiliyor.

Buna göre Kingston’lar, Dermen’in yargılandığı mahkemedeki ifadelerinde bu kişinin ABD’deki bazı kanun uygulayıcılarıyla bağlantısı nedeniyle, kendilerine suç işlerken yakalanmayacaklarına dair güvence verdiğini anlatmışlar.

Ancak mahkeme görüldükten sonra savcılık, itirafçı Kingston kardeşlerle mülakatlara devam etmiş. Nitekim avukatların mektubunda mahkeme sonrasında, 9 Nisan 2021 tarihinde Jacob Kingston ile savcılık tarafından yapılan mülakatta, Jacop’un farklı konuştuğuna dikkat çekiliyor.

Jacop Kingston’ın bu mülakatta, işledikleri suçlardan ceza almamalarını sağlayacak ‘şemsiye’nin (umbrella) Dermen tarafından değil, bizzat Sezgin Baran Korkmaz tarafından vadedildiğini anlattığı kaydediliyor.

Kingston savcılara, SBK’nın kendilerine söz verdiği ‘şemsiye korumanın’ CIA bağlantılı olduğunu söylüyor. Kingston, SBK’nın eski CIA Başkanı James Woosely ve eşi Nancye Woosely ile, CIA ajanı Graham Fuller tarafından tanıştırıldığını anlattığını belirtiyor. (Daha önce SBK’nın James Woosely’e verilmek üzere suç ortaklarından 6 milyon dolar aldığı, yani ABD’li dolandırıcıları da dolandırdığı haberleri çıkmıştı-UD)

Kingston’un, bu tanıştırmalar sonucunda, bizzat SBK’nın da bir CIA ajanı olduğu çıkarımını yaptığı öne sürülüyor.

Savcılık yazısında Kingston’un mülakatta, Dermen’in kendilerinden uzaklaştığını, onun yerine Korkmaz ve CIA bağlantılarına güvendiklerini anlattığı da yer alıyor.

Yine savcılık belgesinde Kingston’un Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’deki Türk Büyükelçi ve diğer üst düzey yetkililerle görüştüğü iddiası da (ifadesine dayandırılarak) bulunuyor.

Avukatların savcılığa gönderdiği mektupta, Kingston’ın 2021 yılındaki ifadesinde, Dermen arabada beklerken, kendisinin bu dünya liderleri ve büyükelçilerle görüşmelerde bulunduğunu itiraf ettiği de kayda geçiriliyor.”

YAZININ TAMAMI

Sezgin Baran Korkmaz’ın davasında iade talepnamesi bakanlık büroda

Sezgin Baran Korkmaz 225 yıl hapis istemiyle hakim karşısına çıkıyor