ABD’li senatör “Kartın son kullanma tarihi doldu” diyerek uyardı: Erdoğan hükümetinin hesap vermesi için tüm diplomatik yolları kullanmalı

30 Nisan 2021 Cuma

ABD’li senatör “Kartın son kullanma tarihi doldu” diyerek uyardı: Erdoğan hükümetinin hesap vermesi için tüm diplomatik yolları kullanmalı

ABD Senatörü Ed Markey kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’ın Beyaz Saray’ından aldığı serbest hak ihlalleri kartının geçerlilik tarihi resmen sona erdi. Başkan Biden Erdoğan hükümetinin hesap vermesi için tüm diplomatik yolları kullanmalı” dedi.

ABD’li senatörler Türkiye’deki temel insan hakları ihlallerine karşı yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Demokrat senatörler Edward J.Markey, Ron Wyden ve Jeff Merkley ‘Türkiye İnsan Haklarını Geliştirme Yasası’nı yeniden gündeme getirdi. Tasarı 2017 ve 2019’da da getirilmişti ancak komiteden geçmesine rağmen Cumhuriyetçi senatörlerin oyuyla genel kurulda reddedilmişti.

Diken’in aktardıklarına göre; Senato Dışilişkiler Komitesi üyesi Markey, Erdoğan’ın eski başkan Donald Trump üzerinden Beyaz Saray’ı ‘istismar’ ettiğini belirterek, “ABD bir kez daha güçlü konuşacak. Erdoğan hükümeti sosyal medyayı sansürleyerek, ifade özgürlüğünü kısıtlayarak ve kendisine itiraz edenleri sindirerek muhalefeti susturma kampanyasından sorumlu tutulacak” dedi.

Markey, Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’ın Beyaz Saray’ından aldığı serbest hak ihlalleri kartının geçerlilik tarihi resmen sona erdi. Başkan Biden Erdoğan hükümetinin hesap vermesi için tüm diplomatik yolları kullanmalı.”

Benzer Haberler