Amerikan ilaç devi Türkiye’de kime rüşvet verdi?

Yayın tarihi: 4 Temmuz 2020 Cumartesi 11:57 am - Güncelleme: 4 Temmuz 2020 Cumartesi 7:52 pm

TELE1 Washington Temsilcisi Yılmaz Polat’ın aktardığı bilgilere göre, ABD merkezli “Alexion Pharmaceuticals Inc.” ilaç şirketinin ürettiği “Soliris” adlı ilacın Türkiye ve Rusya’da reçeteli ilaç satışlarını arttırmak için hükümet yetkililerine rüşvet verdiği ortaya çıktı. Şirkete 21 milyon dolarlık ceza kesildi.

‘Amerikan ilaç devi Türkiye’de kime rüşvet verdi?’ – Tele1 Washington temsilcisi Yılmaz Polat anlattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yaptığı  incelemede, merkezi Boston’da olan ilaç şirketi Alexion’un 2010 -2015 yılları arasında İstanbul’da kurduğu ‘Alexion Türkiye’nin Türk hükümet yetkililerine, hasta reçetelerini ve ‘Soliris’(Hemolitik Üremik Sendrom denilen ve ender görülen bir kronik kan hastalığı) adlı ilacın kullanımının onaylanması için uygunsuz bir şekilde ödeme yaptığını tespit etti.

ABD’li ilaç şirketinin rüşvet operasyonunda flaş Türkiye detayı

2010 YILINDA İSTANBUL’DA KURULUYOR

Alexion ilaç şirketinin İstanbul Ataşehir’de kurduğu “ALEXION İLAÇ TİCARET LTD. ŞTİ.” isimli şirketinin internet sitesinde 2010 yılında Türkiye’de kurulduğu yazılıyor. Şirketin internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor:

“Kurulduğu günden itibaren sunduğumuz yenilikçi tedaviler sayesinde hastalara hizmet anlayışımızın temelinde son derece nadir rahatsızlıklardan muzdarip hastaların ve ailelerin özel ihtiyaçlarını anlayabilmek ve karşılayabilmek arzusu yatmaktadır. Bu sayfada yer alan tıbbi bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Fiili tıbbi bakım yerine geçmeyeceği gibi, profesyonel tıbbi bakımın veya bir sağlık çalışanının müdahalesinin yerini almak üzere hazırlanmamıştır. Tanı veya tedaviye ihtiyaç duyanların veya belli bir bireye ilişkin soruları olanların bir hekimle iletişime geçmesi önemle rica olunur.”

SEC AÇIKLAMA YAPTI

Kısa adı SEC olan (Securities and Exchange Commission) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada da ilaç şirketinin Yabancı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası’nı (Foreign Corrupt Practices Act -FCPA) ihlal ettiği bildirildi.

SEC, ilaç firmasının bu uygunsuz ödemelerle ilgili olarak iç denetimin tespit edemeyeceği sahte muhasebe defter ve kayıtları tuttuğunu tespit etti.

Açıklamaya göre, ilaç şirketi iddiaları reddetme veya kabul etmek yerine SEC ile anlaşma yolunu tercih etti.

21 MİLYON DOLAR CEZA

Şirket 21 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Açıklamada, Amerikan ilaç şirketinin 2011-2015 yılları arasında Alexion Rusya’nın Rus hükümeti sağlık görevlilerine, ‘Soliris’ reçetelerinin sayısını artırmak için uygunsuz ödemeler yaptığı da
belirtildi. Ayrıca Alexion’un Brezilya ve Kolombiya’daki yan kuruluşlarının benzer ödemeler yaptığı kaydedildi.

SOLİRİS NEDİR?

Alexion isimli şirketin geliştirdiği ‘Soliris’ nadir görülen bir kan hastalığıyla mücadelede kullanıyor. Dünyanın en pahalı tedavi ilaçlarından olan Soliris ile kırmızı kan hücreleri yıkımını yavaşlatmak amaçlanmıştır. Geceleri gözlenen hemoglobinüri (idrarda kan), kan hücrelerinin yıkımını hızlandıran genetik bir bozukluktur.

Soliris, pıhtı oluşumu, baş ağrısı, nefes darlığı gibi durumlarda hastaya yardımcı olur. Soliris, kan hücrelerinin yaşam sürelerini organize eden bir proteine bağlanır. Bağışıklık sisteminde doğal olarak bulunan bir antikor gibi davranır.