ABD’li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı!

Yayın tarihi: 26 Şubat 2024 Pazartesi 8:12 am - Güncelleme: 27 Şubat 2024 Salı 6:00 am

ABD’li bir asker Washington’da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde Gazze için kendini yaktı. Askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

İsrail’in Washington Büyükelçiliğinin önünde bir kişi kendini ateşe verdi. Kendini ateşe veren kişinin ABD Hava Kuvvetlerinde asker olduğu ve protestoyu Gazze’de soykırıma karşı çıkmak için gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell’un protestosu ve kendini ateşe verdiği anda çekilen görüntüler sosyal medyaya yayıldı. Görüntüde, kamuflaj giyen Bushnell, kendisini ABD Hava Kuvvetlerinde aktif olarak çalışan asker olarak tanımlıyor ve “Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim.” ifadesini kullanıyor.

“BENİM EYLEMİM ÇOK DA BÜYÜK BİR ŞEY DEĞİL”

İsrail’in Washington Büyükelçiliği’nin önüne yürüyen Bushnell, “Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil.” şeklinde konuşuyor.

NEFESİ KESİLENE KADAR BAĞIRDI: FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin döküyor ve kendini ateşe verdikten sonra, üst üste nefesi kesilene kadar “Filistin’e özgürlük” diye bağırıyor.
Büyükelçilik polisinin “Size yardımcı olabilir miyim?” dedikten sonra “Yere yat” şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var.” ifadesi yer alıyor.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı(Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruya yanıt verdi.

Bushnell’in kendini yakmasının, ABD’nin İsrail’in Gazze’deki saldırılarına verdiği destek açısından ABD ordusunda büyük bir soruna işaret edebileceğine dair ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in endişesi olup olmadığı sorusu üzerine Patrick Ryder, Bakan’ın durumu takip ettiğini aktardı.

Ryder, “ABD Hava Kuvvetlerinin, havacının ölümünü doğruladığını biliyorum. En yakın akrabaların bildirimleri tamamlandıktan 24 saat sonra ek bilgi sağlamayı planlıyorlar. Kesinlikle trajik bir olay. Havacının ailesine başsağlığı diliyoruz” şeklinde konuştu.

ABD'li asker kendini yaktı Gazze

ABD’li bir asker Washington’da bulunan İsrail Büyükelçiliği önünde Gazze için kendini yaktı.

Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 29 bin 692’ye yükseldi

Kaynak: TELE1