ABD’den Türkiye’ye S-400 tehdidi!

29 Ekim 2020 Perşembe

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füze testlerine ilişkin yaptığı açıklamada, yaptırımların kesin olarak düşünüldüğünü belirtti. Müsteşar Yardımcısı Rene Clarke Cooper, “S-400’ü test etmenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu çok net bir şekilde belirttik” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Rene Clarke Cooper, Türkiye’nin Rusya’dan S400 hava savunma sistemi almasına ilişkin açıklama yaptı.

Cooper, Türkiye’nin S400 konusundaki tutumunu provokatif olarak nitelendirerek, “Yaptırımlar kesinlikle düşünülüyor” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre Washington’un Ankara’yı ‘geçilmemesi gereken kırmızı çizginin S-400’ün aktif edilmesi olduğu’ konusunda bilgilendirdiğini kaydeden Cooper, “S-400’ü test etmenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu çok net bir şekilde belirttik” ifadelerini kullanan diplomat, Ankara’yı buna karşı ikna etme çabalarının sürdüğünü belirtti.

Cooper, ayrıca Washington’un Türkiye ile bir kopuştan kaçınmaya çalıştığını vurguladı. Amerikalı diplomat, Türkiye’nin batı kampında kalması için mümkün olan her şeyi yaptıklarını dile getirerek, “Türkiye’yi dışlamak, Rusya dışında kimsenin yararına olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler