ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar! Silah üreticilerine de ambargo

9 Mayıs 2022 Pazartesi

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar! Silah üreticilerine de ambargo

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, ABD’den de Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar gelmeye devam ediyor. ABD, Rusya’nın büyük bankalarından Sberbank’ın 8 ve Gazprombank’ın 27 yönetim kurulu üyesi ile devlete ait 3 televizyon kanalına yaptırım uyguladı. Yaptırım listesinde devlet destekli bir silah üreticisi de yer alıyor.

G7 liderlerinin çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin katılımıyla düzenledikleri zirvenin ardından ABD’den Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar geldi. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın savaş kabiliyeti açısından kritik önem taşıyan kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği aktarıldı. Açıklamada, bunlar arasında Rusya’nın en önemli iki bankasının yönetim kurulu üyeleri, bir Rus devlet bankası ve 10 bağlı kuruluşu, devlet destekli bir silah üreticisi ile devlet kontrolündeki üç televizyon kanalının yer aldığı kaydedildi.

Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar’dan ‘Ukrayna’ iddialarına açıklama

Bu kapsamda Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın 8 yönetim kurulu üyesinin yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada, ülkenin önemli bankalarından Gazprombank’ın da 27 yönetim kurulu üyesinin yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, Rusya ve Rus seçkinleri tarafından yaptırımlardan kaçınmak için kullanılan hizmetlere erişimi kesmek için de harekete geçildiği, Amerikalıların Ruslara muhasebe ve danışmanlık hizmetleri vermesinin yasaklandığı ifade edildi.

Rusya’dan kritik nükleer silah açıklaması!

 

Benzer Haberler