ABD’den Kiev Büyükelçiliği’ne emir: Ukrayna’yı terk edin

24 Ocak 2022 Pazartesi

ABD’den Kiev Büyükelçiliği’ne emir: Ukrayna’yı terk edin

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’daki büyükelçilik personelinin ailelerinden bölgede artan gerilim nedeniyle ülkeyi terk etmelerini istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, olası bir Rusya müdahalesine karşı, Kiev büyükelçiliğindeki personelinin ailelerine Ukrayna’dan ayrılma talimatı verdi.

Ukrayna’ya yönelik seyahat uyarısı yayımlayan Bakanlık, Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna’dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ülkeden ayrılmaları talimatını verdi.

“UKRAYNA’YA SEYAHAT EDİLMEMELİ, VATANDAŞLARIMIZ AYRILMALI”

Uyarıda, “23 Ocak 2022’de Dışişleri Bakanlığı, devam eden Rus askeri harekatı tehdidi nedeniyle ABD’nin Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna’dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi. Ukrayna’daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel ulaşım seçeneklerini kullanarak ayrılmayı değerlendirmelidir” denildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekat planladığına dair haberler olduğuna işaret edilen açıklamada, “Özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya’nın kontrolündeki doğu Ukrayna’da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, olası bir askeri harekatta ABD’nin Ukrayna’daki diplomatik faaliyetlerinin de etkileneceği aktarılarak, Ukrayna’daki ABD vatandaşlarından da iletişim için online bir form doldurmaları talebinde bulunuldu.

Biden’ın ‘Rusya Ukrayna’ya girecek’ sözlerine Kremlin’den jet yanıt

Erdoğan: Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz

Wall Street Journal’dan dikkat çeken ABD-Türkiye analizi!

Benzer Haberler