ABD’den devir teslim töreni öncesinde yaşanan yangın paniği sona erdi

18 Ocak 2021 Pazartesi

ABD’den devir teslim töreni öncesinde yaşanan yangın paniği sona erdi

ABD’de Biden’ın devir teslim töreni provası sırasında yükselen dumanlar paniğe yol açmış ve kongre binası giriş çıkışlara kapatılmıştı. Yangının evsizlerin kaldığı bir alanda çadırların tutuşmasıyla ortaya çıktığı öğrenilince kongre binasında hayat normale döndü.

ABD’de, yakınlarında çıkan yangının ardından giriş çıkışlara kapatılan Kongre yerleşkesinde durum normale döndü. Joe Biden’ın 20 Ocak Çarşamba günkü yemin töreni için olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Washington’da, Kongre binası yakınlarında çıkan yangın paniğe yol açtı.

Kongre yakınlarında dumanların yükselmeye başlamasının ardından yerleşkeye giriş çıkışlar durduruldu. Biden’ın yemin töreni için yapılan provalar da yarıda kesildi.

Dumanların, Kongre yerleşkesi yakınlarında evsizlerin kaldığı bir alanda çadırların tutuşmasıyla çıkan yangından dolayı olduğunun anlaşılması üzerine durum normale döndü. ABD Kongresi’nde 6 Ocak’ta yaşanan baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. FBI’ın devam eden soruşturma sürecinde en az 160 kişiye karşı dava açıldığı bildirilmişti.

Demokratların “isyana teşvik”le suçladığı ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump’ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek.

ABD’de iktidar değişimi, güvenlik riskleri açısından en kritik süreç olarak değerlendiriliyor. ABD’de seçim sürecindeki gerginlikler ve 6 Ocak’ta Kongre’de yaşanan şiddet olaylarının gölgesinde gerçekleşecek Başkanlık Yemin Töreni için başkent Washington’da ve Savunma Bakanlığında (Pentagon) son yıllarda benzeri görülmemiş güvenlik önemleri alındı

ABD’de devir teslim töreni öncesi gerilim tırmanıyor! Trump destekçileri silahlandı

Etiket: ABD kongre

Benzer Haberler