ABD’de Trump’ın azledilmesi konuşuluyor! Belediye Başkanı Acil durumu 15 güne çıkarıyor

7 Ocak 2021 Perşembe

ABD’de yaşanan olayların ardından Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser 15 günlük acil durum ilan ettiği belirtildi. Bu karara göre Biden’in yemin törenine kadar acil durum hali geçerli olacak. Öte yandan ABD medyası Trump’ın başkanlıktan azledilmesi ihtimalinin tartışıldığını yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump destekçileri, Joe Biden’ın başkanlığını onaylamak için toplanılan kongre binasına girmesinin ardından Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, şehirde 15 günlüğüne acil durum ilan edileceğini duyurdu. Bu karara göre acil durum, Biden’ın yemin töreninin gerçekleşeceği 20 Ocak’ın ertesi gününe kadar devam edecek.

 

ABD’de Trump’tan darbe kalkışması! Sokağa çıkma yasağı ilan edildi: 4 ölü

 

“TRUMP GÖREVDEN ALINMALIDIR”

ABD medyası Kongre koridorlarında Trump’ın başkanlıktan azledilmesi ihtimalinin değerlendirildiğini bildiriyor. Washington Post gazetesi başyazısında “Yaşanan isyana teşviğin tüm sorumluluğu, görevde kaldığı süre boyunca ABD demokrasisine büyük bir tehdit oluşturacağını gösteren Başkan’a aittir. Trump görevden alınmalıdır” denilirken, Trump’ın 20 Ocak’a kadar görevde kalacak olmasının ABD için bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu belirtildi.

CNN’in aktardığına göre içlerinde Trump’ın kabinesinden isimlerinde olduğu çok sayıda Kongre üyesinin anayasanın 25’nci maddesini işleterek ABD Başkanı’nı görevden alabileceği konuşuluyor. Söz konusu madde başkanın görevini yerine getiremediği durumlarda başkanın kabinesine ya da Kongre’ye müdahale etme yetkisi veriyor.

CBS Başkan Yardımcısı Mike Pence’e konu ile ilgili olarak henüz resmi olarak bir bildirim yapılmadığını paylaşırken, ABC televizyonu da birkaç farklı kaynaktan azil ihtimalinin tartışıldığı bilgisini aldıklarını aktardı.

Washington Post: Trump ulusal güvenliğe tehdit! Görevden alınmalı

 

KONGRE BİNASI YAKININA DARAĞACI KURULDU

ABD’de yaşanan kaos, yerini şiddet olaylarına bırakmaya başladı. Trump destekçisi bir kadının vurulmasının ardından birkaç polisin yaralandığı bildirildi. Kongre Binası yanına kurulan darağacı ise görenlerin kanını dondurdu.

Benzer Haberler