ABD ve BM’den Türkiye’ye Libya çağrısı: Süre doluyor

29 Ocak 2021 Cuma

ABD ve BM’den Türkiye’ye Libya çağrısı: Süre doluyor

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki daimi büyükelçisi Richard Mills, Türkiye ve Rusya’nın Libya’dan çekilmesi çağrısını yaptı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de binlerce yabancı savaşçıya ve paralı askere derhal Libya’yı terk etmeleri çağrısında bulunarak, “Libyalılar’ı rahat bırakın” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Libya konulu bir oturumda konuşan Mills, Libya’dan tüm yabancı askerlerin çekilmesi için tanınan sürenin dolduğuna işaret ederek, “Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil tüm yabancı tarafları, Libya’nın egemenliğine saygıya ve Libya’daki askeri müdahaleyi derhal ve tamamen durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

“VEKALET GÜÇLERİNİZİ ÇEKİN”

DW Türkçe’de yer alan habere göre, ABD’li elçi Mills BMGK’daki konuşmasında “Ekim ateşkes anlaşmasına dayanarak Türkiye ve Rusya’yı, güçlerini ülkeden çekme işlemlerini derhal başlatmaya, topladıkları, finanse ettikleri, konuşlandırdıkları ve destek verdikleri yabancı paralı askerler ve askeri vekalet güçlerini Libya’dan çekmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, binlerce yabancı savaşçıya ve paralı askere derhal Libya’yı terk etmeleri çağrısında bulunarak, “Libyalıları rahat bırakın” dedi.

LİBYA’DA NE OLMUŞTU?

Libya, 2014’ten beri başkent Trablus’taki uluslararası olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) ve ülkenin doğusundaki Halife Haftar komutasındaki Libya Ulusal Ordusu (LNA) arasında bölünmüş olarak bulunuyor.

Birbirine karşıt iki yönetim geçen yıl ekim ayında ateşkes ilan etmişlerdi ancak herhangi bir geri çekilme olmamıştı. Haftar Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya tarafından desteklenirken, Trablus’taki hükümet ise Türkiye tarafından destekleniyor.

Libya’da taraflar 23 Ekim’de BM himayesinde ateşkes anlaşması imzalamış, anlaşma çerçevesinde tüm yabancı güçler ve paralı askerlerin üç ay içinde ülkeyi terk etmesi istenmişti. Tanınan süre Cumartesi günü sona ererken sahada bir değişiklik olmadığı bildiriliyor.

 

Benzer Haberler