ABD’den Türkiye’ye F-16 satışı için yeşil ışık

6 Nisan 2022 Çarşamba

ABD’den Türkiye’ye F-16 satışı için yeşil ışık

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye bir mektup göndererek Türkiye’ye potansiyel F-16  satışının ülkenin ulusal güvenlik çıkarları ile uyumlu olacağı ve NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inanıldığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye F-16 satışı için ABD Kongre’sine bir mektup gönderdi. Mektupta, Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışının ABD çıkarlarıyla uyumlu olacağı ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet edeceği ifade edildi. Satış için ise Kongre’den onay alınması gerekiyor.

HaberTürk’ün Reuters’tan aktardığına göre; Dışişleri Bakanlığı mektubu, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Yasama-Kongre İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Naz Durakoğlu’nun imzasını taşıyor.

“BÖLGEDEKİ KÖTÜ NİYETLİ ETKİ İÇİN CAYDIRICI”

17 Mart tarihli mektup gergin ilişkileri kabul ederken, aynı zamanda Türkiye’nin Ukrayna’ya desteğini ve savunma bağlarını ‘bölgede kötü niyetli etki için önemli bir caydırıcı’ olarak nitelendiriyor.

SATIŞ İÇİN ZAMAN ÇİZELGESİ YOK

Mektup, satış için herhangi bir güvence veya zaman çizelgesi sunmazken, Ankara’nın Rus S-400 sistemlerini satın almasının ardından Washington’un cezai eylemlerinin “ödenen önemli bir bedel” olduğunu vurguluyor.

Mektupta, “Yönetim, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin yanı sıra uzun vadeli NATO ittifak birliği, ekonomik ve ticari çıkarlarıyla olduğuna inanmaktadır. Önerilen satış Kongre’den bir bildirim gerektirecektir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye, ekim ayında ABD’den mevcut savaş uçakları için 40 Lockheed Martin yapımı F-16 avcı uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın alma talebinde bulunmuştu. Washington, şu ana kadar standart silah satış sürecinden geçmesi gerektiğini söyleyerek satışla ilgili herhangi bir görüş belirtmekten kaçınmıştı.

ABD’nin NATO müttefiki ile ilişkileri özellikle savunma sanayiinde zor bir süreçten geçiyor. ABD ile Türkiye’nin Patriot anlaşmazlığı, sonrasında Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi S-400’leri alması ikili ilişkileri gerginleştirmişti. ABD, savunma alanında Türkiye’ye yaptırımlar uygulamış ve Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı.

Benzer Haberler