ABD tümünü almıştı… Dünya Sağlık Örgütü: Umut veren tek ilaç

4 Temmuz 2020 Cumartesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ABD’nin bütün stoklarını satın aldığı Remdesivir’in koronavirüs tedavisindeki umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Dr. Soumya Swaminathan, koronavirüse karşı geliştirilen ilaçlar arasında sadece Remdesivir’in testlerinin “umut verici sonuçlar ortaya koyduğunu” söyledi.

ABD korona tedavisinde kullanılan ilacın tüm stoğunu satın aldı

Soumya Swaminathan Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, Remdesivir’in test edildiği hastalarda hastaneye yatma oranının azaldığını ancak ölüm oranında bir etki kaydedilmediğini belirtti.

Swaminathan, “Şimdilik araştırmalar, bu ilacı kullanan hastaların daha hızlı iyileştiğini gösteriyor. Remdesivir kullanan hastalar 11 günde iyileşirken ilacı almayan hastalarda bu süre 15 gün oldu” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden dünyayı ayağa kaldıracak korona itirafı!

ABD BÜTÜN STOKLARI ALMIŞTI

ABD’nin, korona virüsü tedavisinde kullanılan ‘Remdesivir’ adlı antiviral ilacın neredeyse dünyadaki tüm stokunu satın aldığı belirtilmişti. Bu, hiçbir ülkenin en az üç ay boyunca ilaç bulamayacağı anlamına geliyor. İlacın ilk üretilen 140 bin dozu dünya çapındaki deneylerde kullanılmıştı. Ebolayı tedavi etmek amacıyla üretilen ancak bu konuda başarısız olan Remdesivir, ABD’de korona virüsü tedavisinde onay alan ilk ilaç olmuştu. Avrupa İlaç Kurumu da kıta çapında kullanılması için ilk kez bu ilacı önermişti. İlaç, virüsün hücre içinde üremek için ihtiyaç duyduğu bir enzimi hedef alarak virüsün çoğalma yeteneğini sekteye uğratıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan açıklama: Oksijen yok

AVRUPA İLAÇ KURUMU DA ÖNERMİŞTİ

Avrupa İlaç Kurumu da kıta çapında kullanılması için ilk kez bu ilacı önermişti.

ABD’de yapılan en az iki araştırma, Remdesivir kullanmanın koronavirüs hastalarının tedavi sürelerini kısalttığını gösterdi. İlaç, virüsün hücre içinde üremek için ihtiyaç duyduğu bir enzimi hedef alarak virüsün çoğalma yeteneğini sekteye uğratıyor.

Benzer Haberler