ABD seçiminde Trump’ı düşündüren sonuç

7 Kasım 2018 Çarşamba

ABD’de Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerde resmi olmayan ilk sonuçlara göre Temsilciler Meclisinin 36 sandalyesini Cumhuriyetçiler, 31’ini ise Demokratlar kazandı.

ABD’de seçmenler, Senato’daki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. ABD’de Kongre’yi yeniden şekillendirecek ara seçimlerin resmi olmayan sonuçları gelmeye devam ederken, Demokratların Temsilciler Meclisi’nde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden alması bekleniyor.Sayım devam ederken Demokratların Pensilvanya’da 3, Florida’da 2, Colorado, Virginia, Kansas, Minnesota, Illinoi, New York ve New Jersey eyaletlerinde de birer olmak üzere Cumhuriyetçilerden toplam 12 sandalye aldığı dikkati çekiyor.
Temsilciler Meclisinde üstünlüğü sağlamak için 218 sandalye gerekiyor.

Mevcut durumda Temsilciler Meclisinde 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat Temsilci görev yaparken, 5 koltuk ise bazı nedenlerle boş bulunuyor.

Demokratların Temsilciler Meclisinde üstünlük sağlaması için Cumhuriyetçilerden 23 sandalye alması gerekiyor. Demokratların kalan 11 sandalyeyi de alabileceği tahmin ediliyor.

Bu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda Temsilciler Meclisindeki çoğunluğu ele geçirecek Demokratların, 2020’deki başkanlık seçimlerine giden süreçte Trump’ın işini zorlaştırabileceği yorumları yapılıyor.

İKİ KOLTUK EL DEĞİŞTİRDİ

Kritik Temsilciler Meclisi seçimlerinde ilk sandalye değişimi ise Florida ve Virginia eyaletlerinde yaşandı. Demokrat aday Jennifer Wexton, Cumhuriyetçi Temsilci Barbara Comstock’u Virginia’da Temsilciler Meclisindeki sandalyesinden etti. Bu sonuçla Wexton, ara seçimlerde Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerden koltuk alan ilk Demokrat oldu. Wexton, Virginia Eyalet Senatosunda Demokrat Senatör olarak görev yapıyordu.
Temsilciler Meclisi seçimlerinde Yahudi lobisinin güçlü isimlerinden Ileana Ros-Lehtinen ise Florida eyaletinde koltuğunu Demokrat aday Donna Shalala’ya kaptırdı. Shalala, Ros-Lehtinen’a karşı kazanarak, Wexton’ın ardından Cumhuriyetçilerin koltuğunu elde eden ikinci Demokrat isim oldu. Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı yapan Shalala, 10 yıldır Miami Üniversitesinde rektörlük görevini yürütüyordu.

ABD BASINI: SENATO’DA CUMHURİYETÇİLER, TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE İSE DEMOKRATLAR KAZANDI

ABD’de bazı haber kanalları, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun Demokratlara geçeceği tahmininde bulunuyor. Bu yayın kuruluşları arasında Başkan Trump’ın en yakından takip ettiği haber kanalı Fox News da var.

NBC News da mevcut sonuçlara göre, Demokratların çoğunluğu ele geçirme ihtimalini yüzde 65 olarak verdi. Ancak başta California olmak üzere Washington, Hawaii, Idaho, Oregon ve Alaska da oy kullanma işlemi devam ediyor.

Tahminlerin tutması halinde sekiz yıl sonra Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlara geçmiş olacak.

2 KOLTUK KAYBETTİ 2 KOLTUK KAZANDI

435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 218 koltuk Demokratların olurken, Cumhuriyetçiler 193 koltukta kaldı. Böylelikle çoğunluk için en az 23 seçim bölgesini Cumhuriyetçilerin elinden alması gereken Demokratlar 26 bölgeyi alarak 8 yılın ardından çoğunluğu ele geçirdi.

TRUMP SENATO’DAKİ GÜCÜNÜ KIRSALDAN GELEN OYLARA BORÇLU

Senato’da ise durum beklendiği gibi olmadı ve Demokratlar 2 sandalye kaybederek çoğunluğu Cumhuriyetçilere bıraktı.

Ancak bu durum ABD için pek çok değişikliği beraberinde getirdi. Bunlardan belki de en önemlisi iki yıldır yasama ve yürütmenin tek bir partiye ait olduğu dönemin sona ermesi oldu.