ABD , RTÜK’e basın özgürlüğünü hatırlattı

11 Şubat 2022 Cuma

ABD Dışişleri Bakanlığı, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ilk kez denetim yetkisini kullanarak  amerikaninsesi.com, dw.com ve euronews.com sitelerine lisan almaları için 72 saat süre tanımasına tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’yi basın özgürlüğüne saygı duyması ve bunu güvence altına alması için uyarmaya devam ediyoruz” dedi.

RTÜK’ün üç yabancı yayın kuruluşuna lisans için tanıdığı 72 saatlik sürenin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’yi basın özgürlüğüne saygı duyması ve bunu güvence altına alması için uyarmaya devam ediyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’deki basın özgürlüklerine ilişkin endişelerimiz ayrıntılı kanıtlara dayanıyor. Türkiye’yi basın özgürlüğüne saygı duyması ve bunu güvence altına alması için uyarmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

RTÜK, 9 Şubat’ta, VOA Türkçe, Deutsche Welle Türkçe ve Euronews Türkçe’ye lisans almaları için 72 saat süre verildiğini duyurmuştu. Aksi takdirde internet yayınlarının engellenmesi için mahkemeye başvuru yapma kararı almıştı.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, kararın yaklaşık bir hafta içerisinde kurulun internet sitesinde yayımlanacağını, bunun ardından yayıncı kuruluşların lisans başvurusunda bulunması için tanınan 72 saatlik sürenin başlayacağını söylemişti.

Konuya dair açıklama yapan Amerika’nın Sesi, “Türk hükümeti internet sitelerimizi resmi olarak bloke ederse, VOA, Türkçe konuşan kitlesinin mevcut tüm yöntemleri kullanarak ücretsiz ve açık internete erişimini sürdürmesini sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir’’ demişti.

RTÜK’ten uluslararası haber siteleri için denetim kararı

 

Benzer Haberler