ABD Özel Kuvvetleri’nden Türkiye sınırında operasyon

3 Şubat 2022 Perşembe

ABD Özel Kuvvetleri, Suriye’nin İdlib vilayetinin Türkiye sınırındaki Atme kasabasına sabaha karşı helikopterlerle baskın düzenledi. Bir El Kaide üyesinin hedef alındığı belirtiliyor.

ABD Özel Kuvvetleri’nin, Suriye’nin İdlib vilayetinin Türkiye sınırında bulunan Atme kasabasına sabaha karşı bir terörle mücadele operasyonu düzenlediği açıklandı.

Operasyonda El Kaide bağlantılı bir cihatçının hedef alındığı belirtilirken, Pentagon’dan açıklama geldi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, saldırıda hedef alınan cihatçının öldürülüp öldürülmediği bilinmezken, bölgede yaşayanlar operasyon sırasında ağır silah sesi duyduklarını belirterek çatışma çıkmış olabileceğini anlattı.

Bir tanık baskında birkaç kişinin öldüğünü, bir diğer tanık ise operasyon sonrasında çok katlı bir binadan aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu en az 12 cesedin çıkarıldığını öne sürdü.

İtirafçı Kasım Güler: IŞİD Türkiye’de 6 kente silah gömdü

PENTAGON: GÖREV BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Haberin ilk olarak sosyal medyada duyulmasının ardından Pentagon’dan yapılan açıklamadaysa, ABD özel kuvvetlerinin ‘başarılı bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdiği’ belirtildi. Pentagon Sözcüsü Kirby, “ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın kontrolündeki ABD Özel Kuvvetler güçleri, bu akşam Suriye’nin kuzeybatısında bir terörle mücadele görevini yerine getirdi. Görev başarılı oldu. ABD tarafından kayıp verilmedi” dedi. Kirby, ayrıntıların daha sonra açıklanacağını belirtti.

İdlib vilayetinin büyük çoğunluğu, 2016’ya kadar El Kaide’nin parçası olan ve sonrasında ismini Heyet Tahrir el Şam olarak değiştiren eski El Nusra tarafından kontrol ediliyor.

Suriye’de intihar saldırısı! 3 yaralı

Benzer Haberler