ABD ile Küba arasında ‘sonik saldırı’ krizi… Diplomatların beyninde ‘somut farklılıklar’ belirlendi!

Yayın tarihi: 25 Temmuz 2019 Perşembe 6:32 pm - Güncelleme: 25 Temmuz 2019 Perşembe 6:34 pm

Amerika Birleşik Devletleri’nin Havana Büyükelçiliğinde görevli diplomatlarına yönelik gizemli sonik saldırı iddialarında önemli bir gelişme yaşandı. Saldırıya maruz kaldığı iddia edilen 40 diplomata yapılan beyin tomografisinde uzmanlar ‘somut farklılıklar’ saptadıklarını açıkladı.

Amerika Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştırmada görev alan radyoloji profesörü Ragini Verma hastaların MR’larının bu insanlara “birşeyler olduğunu gösterdiğini” belirtti. Profesör Verma, “Tüm söyleyebileceğim bulunması gereken bir gerçek olduğu. Ne olduysa önceden varolan bir nedenden kaynaklanmadı”. dedi.

Bununla birlikte araştırma 2016 ile 2018 arasında diplomatların şikayetleri ile bulgular arasında doğrudan bir bağlantı henüz kurulamadığını da belirtti.

NE OLMUŞTU?

2016 yılının son aylarında Küba’nın başkenti Havana’da görev alan Amerikalı diplomatlar ve aileleri anksiyete, gözlerde anormal hareketlilik, baş dönmesi ve koordinasyon kaybı gibi şikayetler ile doktora başvurdu.

Şikayetlerin nedenlerinin belirlenememesi diplomatlara Küba tarafından sonik saldırı düzenlendiği iddialarının ortaya atılmasına neden oldu. Amerikan hükümeti bu iddiaları teyit etmese de ülkede çalışan tüm diplomatlarını geri çekti.

KÜBA İDDİALARI REDDETTİ

Raporun yayınlanmasının ardından Havana yönetimi bir açıklama yaparak bu olayda ‘hiçbir sorumlulukları’ bulunmadığını açıkladı.

Küba Sinirbilimleri Merkezi de “Araştırmanın net ve kesin bilimsel sonuçlara ulaşmadığını” belirtti.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Havana’daki Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nde görevli diplomatlara yönelik gizemli sonik saldırı iddialarını 2017 yılının ekim ayında reddetmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından Kanada da Küba’da görevli 14 diplomatının işitme kaybı nedeniyle tedavi gördüğünü duyurmuştu.

Kanada Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada olayın Kübalı ve Amerikalı resmi makamlarla birlikte araştırıldığını kaydetmişti.

ABD İDDİALARI REDDETMEDİ

Amerikalı personelin bir kısmı olaydan kısa süre sonra sağlık durumlarındaki iyileşme üzerine Küba’ya geri döndü. Fakat geri kalanların tedavilerine devam edildi.

Amerikan hükümeti bu şikayetlerin nedeni hakkında hiçbir resmi açıklamada bulunmadı. Amerikan medyasında çıkan bir çeşit akustik silahla saldırı düzenlendiği iddiaları ise cevap bulmuş değil.

(euronews)