ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden 3. doz kararı

13 Ağustos 2021 Cuma
ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden 3. doz kararı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA), Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının takviye dozuna onay çıktı. Karar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından da görüşülecek. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bağışıklık sistemi zayıf kişilere uygulanması için Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının takviye dozu için onay verdi. Karar Cuma günü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşı kurulu tarafından görüşülecek. Karar, kurul tarafından da onaylanırsa hafta sonu takviye doz aşılar uygulanabilecek.

Uzmanlar, iki doz Moderna ve Pfizer aşılarının ya da tek doz Johnson & Johnson aşılarının, özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan bazı insanları yeterince koruyamayacağını söylüyor. Her üç aşı da şu anda ABD’de acil kullanım izniyle onaylı durumda.

BioNTech şirketi de bu hafta mevcut aşıya dair yayımlanan güncel raporda, üçüncü doz aşının Delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığını duyurdu.

“BAĞIŞIKLIĞI ZAYIF OLANLAR CİDDİ RİSK ALTINDA”

FDA’nın kararı organ nakli alıcıları ve kanser hastaları da dahil olmak üzere ülkede yaklaşık 10 milyon kişiyi etkiliyor. Amerikan hükümetinin baş sağlık danışmanı Doktor Anthony Fauci, takviye doz aşıların yalnızca bağışıklık sistemi düşük olanlar için gerekli olabileceğini söyledi.

FDA Müdürü Janet Woodcock ise karara ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin yeni bir Covid-19 dalgasına daha girdiğini ve bağışıklık sistemi zayıf olabilecek insanların ciddi hastalık riski altında olduklarını söyledi. Woodcock, “Bu yüzden FDA, bu savunmasız grubun üçüncü doz Pfizer-BioNTech veya Moderna aşılarından yararlanabileceğini belirledi” ifadelerini kullandı.

Bağışıklık problemi bulunmayan sağlıklı kişiler için iki doz aşının şu an için yeterli olacağını belirten Woodcock, herkes için ilave doz aşıların gerekip gerekmeyeceği ile ilgili kapsamlı çalışmalarının da devam ettiğini belirtti. (BBC TÜRKÇE)

CDC’den hamilelere aşı çağrısı: Zaman kaybetmeyin

 

Benzer Haberler