‘ABD Büyükelçisi 2009’da Montrö’yü delmeyi önerdi’ Kanal İstanbul’un asıl amacı ne?

16 Aralık 2019 Pazartesi

‘ABD Büyükelçisi 2009’da Montrö’yü delmeyi önerdi’ Kanal İstanbul’un asıl amacı ne?

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi tartışmalarına, çarpıcı bir değerlendirmeyle katıldı. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in, 10 yıl önce Türkiye Büyükelçisi olduğunu hatırlatan Kıyat, “Beni ziyaret edip sözleşmeyi delme fikrini anlattı. Karşı çıktım. İtiraz eden askerler kumpas mağduru oldu” dedi.

İlker Başbuğ’dan Uğur Dündar’a stratejik ‘Kanal İstanbul’ açıklaması: Muhtemel bir savaşta…

 

Atilla Kıyat, Sözcü‘ye şunları anlattı: Kanal İstanbul, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan, hatta evden olma projesidir. Montrö Sözleşmesi’ni bilenler, ne demek istediğimi anlar. Ekolojik sonuçlarını değerlendirmeyi bilim insanlarına bırakıyorum. Bir gün Trakya’yı savunma durumunda kalırsak ne olur, bu değerlendirmeyi de karacı arkadaşlarıma bırakıyorum.

Erdoğan’ın ‘Kanal İstanbul’ ısrarının nedeni belli oldu!

2009’DAKİ ZİYARET

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, daha önce ülkemizde ABD Büyükelçisi idi. Kayseri’de benim genel müdürü olduğum şirketin tekstil fabrikasını ziyaret etmek istedi. ‘Buyurun’ dedik, geldi. ‘Siz Kuzey Deniz Saha Komutanı idiniz, Karadeniz ve Boğazlar’dan sorumluydunuz, Türk ve ABD Donanmaları, Karadeniz’de çok iyi şeyler yapabilir’ dedi. ‘Tabii ki ama, Montrö Sözleşmesi prensipleri dahilinde’ dedim. ‘Türkiye ve ABD istedikten sonra kimse bir şey yapamaz’ dedi. ‘Hayır büyükelçi, bu sözleşme Türkiye için hayati öneme haizdir ve hiçbir nedenle dışına çıkmayız’ dedim. Sustu, niyeti Karadeniz’e çıkaracakları gemilerden atılacak füzelerle, Ortadoğu’daki hedefleri, hiçbir tehdide maruz kalmadan vurmaktı. Ankara’ya giderek, görüşmeyi Deniz Kuvvetleri Komutanı’na aktardım. ‘İlgililere aktarabilir miyim’ dedi. ‘Tabii ‘dedim ve MGK’da paylaştığını öğrendim.

GÜNDEME GELMEMELİ

Montrö ile Boğazlar’dan geçiş özgürlük hakkına sahip olmasına rağmen geçiş kuralları Türkiye’nin koyduğu kurallara bağlıdır. Kuvvetler dengesini koruyan anlaşmadır. Kanal yapıp geçişlerin oradan yapılmasını zorlarsanız Montrö masaya yatırılacaktır. Montrö’yü gündeme getirecek her şeyden uzak olmalıyız. Bu Türkiye’nin izlediği politika.

 

Benzer Haberler