Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

ABD borsalarında tarihi düşüş! İşlemler durdu…

ABD borsaları, haftanın ilk işlem gününde piyasalardaki Koronavirüs tedirginiliği ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşten dolayı yüzde 7’yi geçen düşüşle açıldı. İşlemlerin ilk dakikalarında yaşanan bu düşüş sonrası devre kesici uygulandı işlemler 15 dakika süreyle durduruldu. Piyasaların yeniden işleme açılmasıyla endeksler hafif yükseldi.

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki Opec+ toplantısından sonuç çıkmayınca Suudiler petrol fiyatlarını düşürmek üzere harekete geçmişti. Brent petrol bir gecede 45 dolar seviyelerinden 30 dolara kadar indi. ABD borsaları ise bu sert düşüşe yine düşüşle yanıt verdi.

Ham petrol fiyatlarında % 31’e varan sert düşüş ABD borsalarını da vurdu.

Dow Jones Endeksi açılışta %7’den fazla düşerken S&P 500 Endeksi açılışta % 7 düşüşle 2,764.21 puan oldu, endeks böylece 19 Şubat’taki rekorundan beri % 20’ye yakın düştü. Nasdaq Endeksi ise de açılışta % 6.7 civarında geriledi.

Borsalardaki sert düşüş sonrası işlemler 15 dakikalığına askıya alındı.

S&P 500 Endeksi’ndeki %7’lik düşüş sonrası Aralık 2008’den beri ilk kez devre kesici uygulandı. Düşüşün % 13’e ulaşması durumunda işlemlere 15 dakikalık bir ara daha verileceği, düşüş %20’yi bulursa piyasaların bugün için tamamen kapatılacağı belirtiliyor.

En son 1 Aralık 2008’de %7’nin üzerinde düşüş nedeniyle devre kesici uygulanmış, S&P 500 Endeksi günü % 8.9 kayıpla tamamlamıştı.

Suudi Arabistan’ın fiyat savaşlarını başlatmasıyla petrolün varil fiyatı % 34 kadar düşerek 27.34 dolarla 1991’deki Körfez Savaşı’ndan beri en kötü günlük performansı kaydetti. Bu gelişmeyle birlikte Avrupa ve Asya borsalarında da sert satışlar görüldü.