ABD bankası Türkiye enflasyon tahminini yükseltti

5 Temmuz 2022 Salı

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, Türkiye’de fiyat dinamiklerinin kötüleşmeye devam ettiğini vurgulayarak enflasyon tahminini yüzde 63,1’e yükseltti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında enflasyonun yüzde 4.95 artarak yıllık yüzde 78.62 olduğunu açıkladı. Türkiye’de giderek yükselen enflasyona ABD merkezli uluslararası yatırım bankası JPMorgan da yayımladığı raporda yer verdi.

Türkiye’de enflasyona neden olan faktörlerde bir değişiklik olmadığını söyleyen banka ekonomistleri 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e yükseltti.

Raporda, “Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak” değerlendirmesini yaptı.

2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e yükselten JPMorgan, 2023 tahminini de yüzde 19’dan yüzde 22,5’e yükseltti. Raporda “Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve merkez bankası kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, TCMB’nin politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok” denildi.

Enflasyon açıklandı! ENAG ile TÜİK arasında uçurum var

Benzer Haberler