ABD, Afganistan’da 10 sivili öldürdüğünü kabul etti

17 Eylül 2021 Cuma

ABD, Afganistan’da 10 sivili öldürdüğünü kabul etti

AFP tarafından aktarılan habere göre, ABD’li yetkililer Afganistan’dan çekilmeden önce düzenlenen son SİHA saldırısında 10 sivili öldürdüklerini kabul ettiler.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD’nin 29 Ağustos’ta Afganistan’da Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında yaşamını yitiren 10 kişinin hepsinin sivil olduğunu belirterek saldırıdan dolayı özür diledi. McKenzie, ABD’nin 29 Eylül’de Kabil Havalimanı yakınında düzenlediği hava saldırısına ilişkin soruşturmanın sonucunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby’nin günlük basın toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan McKenzie, “Söz konusu saldırıda 7’si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin DEAŞ/K ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor.” ifadesini kullandı. McKenzie, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. Ben yürekten bir özür diliyorum. Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum.” dedi.

Öte yandan, Gazeteci Can Ertuna, New York Times’ın iddiaların üzerine gitmesini “Gazetecilik kazandı” şeklinde yorumladı.

 

Benzer Haberler