AB: HDP’ye yönelik tutuklamalarla milyonlarca seçmenin seçme hakkı ihlal ediliyor

3 Ekim 2020 Cumartesi

AB: HDP’ye yönelik tutuklamalarla milyonlarca seçmenin seçme hakkı ihlal ediliyor

Avrupa Birliği Sözcüsü Ana Pisonero Hernandez, ‘6-8 Ekim Kobane Olayları’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP’lilerin tutuklanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hernandez, milyonlarca seçmenin seçme hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Avrupa Birliği Sözcüsü Ana Pisonere Hernandez, Kars Belediye Başkanlığı’na da kayyım atanması ve HDP’lilerin tutuklanmasının ardından ANKA’ya açıklamalarda bulundu. Hernandez, “Türkiye’de, demokratik yolla seçilmiş muhalefetin temsilcilerinin ve yöneticilerinin, 6 yıl önce gerçekleşmiş olaylar nedeniyle devam eden tutuklama ve gözaltılarından, özellikle de Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in tutukluluğundan, büyük acı duyuyoruz” dedi.

Hernandez, söz konusu kişilerle ilgili araştırmaların daha önceden tamamlanmış olduğunu anımsatarak, bunun daha endişe verici olduğunu belirtti.

Hernandez ardından Türkiye’de yerel demokrasiye yönelik umutlarının söndüğünü şu sözlerle ifade etti:

“Bu son karar, ülkedeki yerel demokrasiyi baltalıyor ve milyonlarca seçmenin seçimlerde tercihlerini ifade etme hakkını inkar ediyor. AB birçok defa, Türkiye’de seçilmişlere karşı kanuni takibatın ve onların yerine devlet tarafından kayyım atanmasının ve terörle mücadele kanunun keyfi olarak uygulanmasının temel haklar ve özgürleri, özellikle de toplanma, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kötü yönde etkilediğini kınamıştır.”

‘ADİL YARGILAMA İLKESİNE UYULMALI’

Hernandez, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi ve AB’ye aday ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin iddia edilen kabahat veya suç ile ilgili, “adil yargılama ve masumiyet karinesi ilkelerine” uymasını gerektiğini anımsattı.

Hernandez, “Hükümsüz olarak tutuklu bulunan politikacıların, gazetecilerin, akademisyenlerin ve insan hakları savunucularının derhal serbest bırakılması için kesin çağrımızı yineliyoruz,” dedi.

Öte yandan 31 Mart 2019 resmi seçim sonuçlarına göre HDP, 3 Büyükşehir 5 İl, 45 İlçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye başkanlığı kazanmıştı; şu an ise sadece Adıyaman’ın Kömür, Ağrı’nın Patnos, Diyarbakır’ın Çınar, Erzurum’un Karaçoban ve Şırnak’ın Silopi ile Balveren ilçelerindeki belediye başkanları görevine devam ediyor.

Benzer Haberler