AB açıkladı: Avrupa’da Rus fosil yakıt dönemi sona erdi

27 Nisan 2022 Çarşamba

AB açıkladı: Avrupa’da Rus fosil yakıt dönemi sona erdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Rusya’nın gazını kestiği Polonya ve Bulgaristan’ın Avrupalı komşularından gaz alacağını belirtti. AB’nin Rusya’nın şantajı karşısında acil durum planı oluşturduğunu belirten Leyen “Avrupa’da Rus fosil yakıt döneminin sona erdi” dedi.

Rus enerji şirketi Gazprom, ruble ile ödeme şartını reddetmelerinin ardından Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz tedarikini durdurduğunu açıklamıştı. AB, Rusya’nın bu hamlesini ‘Şantaj’ olarak yorumladı. AB, Rusya’nın bu tutumu karşısında acil durum planı oluşturduğunu belirten Leyen Avrupalı ​​firmaların Rus para biriminde ödeme yapma baskısına boyun eğmemeleri gerektiğini söyledi.

AYKIRI VE TEK TARAFLI BİR KARAR

Rusya’nın benzer adımları diğer Avrupa ülkeleri için de atacağı konuşulurken AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Rusya’nın ruble ödeme talebinin, sözleşmelere aykırı ve tek taraflı bir karar olduğunu belirtti. Rusya’nın tedariki kestiği Polonya ve Bulgaristan’ın gazı Avrupalı komşularından alacağını belirten Leyen, “Kremlin’in üye ülkeleri bölme girişimi bir kez daha başarısız oldu. Avrupa’da Rus fosil yakıt döneminin sona erdi” dedi.

ACİL DURUM PLANI OLUŞTURULDU

Leyen ayrıca doğal gaz konusunda AB genelinde alternatif teslimatlar ve mümkün olan en iyi depolama seviyelerini sağlamak için çalışıldığını belirterek, “AB üyeleriyle koordinasyon ve dayanışma içinde çalışarak tam da böyle bir senaryo için acil durum planı oluşturduk. Şu anda gaz koordinasyon grubunun bir toplantısı yapılıyor. Alternatif akışları güvence altına almak için uluslararası ortaklarla da çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca Avrupa’da enerji arzının güvenliğini sağlamak için Avrupalı ve dünya liderleriyle çalışmaya devam edeceğiz. Avrupalılar, bu yeni meydan okuma karşısında etkilenen üye devletlerle birlik ve tam dayanışma içinde olduğumuza inanabilir ve tam desteğimize güvenebilirler” ifadelerini kullandı.

Rusya doğalgazı kesti euro çakıldı

Benzer Haberler