88 Yaşındaki Hasan Basri’ye ‘hakaretten’ Silivri zulmü

10 Eylül 2020 Perşembe

Emekli edebiyat öğretmeni Hasan Basri Aydın, sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın’ın tutuklanmasına karar verildi. Aydın’ın konuyla ilgili “Benden korkan bir devletten ne beklenir? O devlet bitmiştir.” demesi ,gündem oldu. Eski mahkeme kararının ulaştırılması üzerine Aydın, serbest bırakıldı.

Emekli edebiyat öğretmeni ve yazar Hasan Basri Aydın, sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da eski bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın’ın tutuklanmasına karar verildi. Eski mahkeme kararının ulaştırılması üzerine Aydın, serbest bırakıldı.

Tanrıya Mektuplar kitabının yazarı Hasan Basri Aydın Malatya’dan sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da eski adalet bakanları Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret ettiği iddiası ile ilgili eski bir dosyadan gözaltına alındı.

Emekli edebiyat öğretmeni Hasan Basri Aydın Malatya’dan sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da havalimanında gözaltına alındı. Hasan Basri Aydın’ın eski adalet bakanları Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret ettiği iddiası ile ilgili eski bir dosyadan dolayı gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirilen 90 yaşındaki Hasan Basri Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı ifade edildi. Adliyede ifade veren Aydın’ın tutuklamasına karar verildi. Aydın’ın Silivri Cezaevi’ne götürüleceği öğrenildi.

TEK BAŞINA YAŞAMASI İMKANSIZ

1954 yılında öğretmenliğe başlayan Hasan Basri Aydın ilk olarak 1960 yılında Menderes hükümetine karşı yapılan öğrenci eylemlerinde tutuklandı. Daha sonra çeşitli defalar gözaltına alınan ve sürgün edilen Aydın, 1981 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Aydın’ın bu dönemi anlattığı Haymatlos adlı bir kitabı bulunuyor.

Hasan Basri Aydın son olarak cezaevinde bulunan iki tutuklunun tedavilerine başlanmadığı gerekçesiyle dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Cumhurbaşkanı hakkında yazdığı dilekçe ve yazıdan dolayı 2011 yılında aldığı 1 yıl ve 1 yıl 2 aylık hapis cezası nedeniyle cezaevine girmişti. Aydın’ın geçmiş yıllarda da yazdığı yazılar ve dilekçeler nedeniyle 27 defa hapse girdiği biliniyor. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca onun yaşamını konu edinen “Haymatlos” adıyla bir tiyatro oyunu sergilemişti.

Hasan Basri Aydın’ın Alzheimer hastası olduğu ve ciddi sağlık sorunları nedeniyle yaşamını tek başına sürdürmesinin imkansız olduğu belirtildi.

Benzer Haberler