Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Paris’in simgesi Notre-Dame Katedrali’nde büyük yangın

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan 850 yıllık Notre Dame Katedrali’nde büyük bir yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürerken, yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binaların tahliye edilmesine karar verildi.

Yangının binanın içinde devam eden yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceği belirtildi. Katedralde geçen yıl tadilat çalışmaları başlamış ve yapının etrafı tahta inşaat iskeleleriyle çevrilmişti.

Yüzlerce yıllık tarih küle döndü: İşte Notre-Dame Katedrali’nin yanmadan önceki hali

Yangına müdahale devam ederken katedralin 69 metre yüksekliğindeki kulelerinden biri yıkıldı.

Bir tarih küle döndü… Yangını ‘Cayır cayır yanıyor’ diye duyuran Akit’e tepki yağdı!

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Paris Notre Dame Katedrali’nde korkunç bir yangın söz konusu. Paris itfaiyesi halen yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile iletişim halindeyiz. Herkesi güvenlik mesafesini korumaya davet ediyorum” dedi. Öte yandan  Fransa İçişleri Bakanlığı, yangında ölü veya yaralı bulunmadığını açıkladı.

Paris itfaiyesi, yangının binanın içinde devam eden yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

 

Katedralde geçen yıl tadilat çalışmaları başlamış ve yapının etrafı tahta inşaat iskeleleriyle çevrilmişti.

Notre Dame Katedrali Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir ve 1163 yılında yapımına başlanmıştır.

 

Trump: Uçan su tankerleri kullanılabilir, hemen harekete geçilmeli

ABD Başkanı Donald Trump, yangına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Notre Dame Katedrali’ndeki yangını izlemek çok korkutucu. Uçan su tankerleri kullanılabilir. Hemen harekete geçilmeli” ifadelerini kullandı.

Macron programını iptal etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün gerçekleşmesi planlanan, Sarı Yelekler eylemlerinin son bulmasına yönelik ‘ilk somut önlemleri’ açıklayacağı basın toplantısını yangın nedeniyle iptal etti.

HAVADAN MÜDAHALE EDİLMEMESİ MERAK KONUSU

Bu konuda sadece ABD Başkanı Trump değil tüm Fransa da, neden helikopterle müdahale edilmediğini merak ediyor.

Merak edilen sorunun yanıtını veren Le Monde’a göre, 6 ton su sıkma kapasitesine sahip Canadair helikopterleri müdahale ederse çevreye ve yapının kalanına zarar verebilir.

Fransa yasalarına göre her durumda müdahaleyi organize eden itfaiyecilerdir ve eğer helikopter müdahalesi kişilere ya da binalara zarar verirse Canadair pilotları sonuçlarında sorumlu tutuluyor.

Notre Dame Katedrali’nin tarihi

Notre Dame Katedrali Paris’i ziyaret eden turistlerin de en popüler uğrak noktalarından. Yılda ortalama 13 milyon ziyaretçinin geldiği katedral,  Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi gibi simge yapıların bile fazla sayıda turisti ağırlıyor.

am adı Notre-Dame de Paris olan Notre Dame Katedrali, Paris’in en önemli sembollerinden biri olmasını, muhteşem mimarisi kadar Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame’ın Kamburu”na borçludur. Fransız gotik mimarisinin en önemli örneği olarak kabul edilmektedir. Notre Dame dünyadaki ilk gotik katedrallerden birisidir ve inşası gotik dönem boyunca devam etmiştir. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen, Seine Nehri kıyısında yer alan katedral, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılmaktadır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapıyor.

Notre Dame Katedrali’nin yaşadığı tehditler

Notre Dame Katedrali var olduğu yıllar boyunca önemli zarar görmüştür. 1548’de isyancı gruplar, Katedral’deki heykelleri ve diğer eserleri imha ederek eşyaların putperest olduklarını iddia etmiştir. 17. yüzyılda Kral Louis XIV, binayı modernize etme girişiminde bulunarak Katedralin yapılarına çeşitli değişiklikler düzenlemiştir. Restorasyon çabaları, mimar Eugène Viollet-le-Duc ve Jean-Baptiste-Antoine liderliğinde 1845’te başladı. Daha sonra büyük bir restorasyon programı 1991 yılında eski heykelleri onarmak ve hasar gören yapıları yeniden yapılandırmak suretiyle başladı.

 

Advertisement