’81 ilde ayrı aday’ açıklaması yapan Akşener’in yardımcısından ittifaka yeşil ışık

18 Eylül 2023 Pazartesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 81 ilde kendi adaylarıyla seçime gideceklerini açıklamasının ardından başlayan tartışma devam ederken TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına öncülük yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem “Bugün için ortada kapı gibi duran gerçek güç birliği yapmadan ülkede hiç bir seçimin kazanılamayacağıdır” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 81 ilde kendi adaylarıyla yerel seçime gidileceğini açıklamasının ardından henüz uzun bir süre geçmeden ederken TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına öncülük yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’den gelen açıklama dikkat çekti.

Erdem sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İttifak sisteminin bu ülkeye yaramadığı, milletin ve sosyal yapının daha da bölünmesine yol açtığı, demokrasiye zarar verdiği açıktır.
Koalisyonların ülkeyi mahvettiği iddiası ile Anayasayı değiştirerek Türkiye’yi %50+1 e mahkum eden AKP ve MHP, Türkiye’yi koalisyondan bin beter olan ittifak rejimine mahkum etmiştir.
Referandum sürecinde Türkiye’ye zarar vereceğini bağıra bağıra uyardığımız yeni anayasa ve %50+1 mahkumiyeti ile yaralı olan Türk demokrasisi çok daha beter hale gelmiştir.

“GÜÇ BİRLİĞİ YAPMADAN HİÇBİR SEÇİM KAZANILAMAZ”

Ancak bugün için ortada kapı gibi duran gerçek güç birliği yapmadan ülkede hiçbir seçimin kazanılamayacağıdır.
Nitekim AKP kendisine yapılan yerel seçimlere ittifak yapmadan girelim çağrısı reddetmiştir.
Hal böyle olup Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir.
AKP tarafından Türkiye’nin içine sokulduğu ve demokratik bir anayasa olmadan değişmesi mümkün olmayan İttifak rejimini kötülemek ile iktidarı yenmek de mümkün değildir.
Genel seçimi muhalefete kaybettiren ittifak sisteminin kötülüğünün yanısıra asıl Millet İttifakının akıllıca hareket etmemesidir.
Akıl bir yana konup hırslar öne çıkınca seçimin de kaybedileceği açıktır.
Akılla, matematik biliminin gerçeği ile, Türkiye düşünülerek, ülkeden ümidini kesen, duyduğu bıkkınlık ve hayalkırıklığı ile muhalefeti cezalandırmak için oy atmaya gitmeyecek olan ‘ muhalif seçmenin psikolojisi’ düşünülerek hareket edilmez ise yerel seçimlerde de sonuç değişmez.”

Akşener’in ‘aday çıkaracağız’ sözlerine Ekrem İmamoğlu’ndan cevap