800 yıl sonra bir ilk! Bilim insanları 21 Aralık’a kitlendi

25 Kasım 2020 Çarşamba

800 yıl sonra bir ilk! Bilim insanları 21 Aralık’a kitlendi

Bilim insanlarının, “Büyük kavuşum olarak” adlandırdıkları olay 21 Aralık’ta gerçekleşecek. Jüpiter ve Satürn birbirine 800 yıl sonra ilk kez birbirlerine en yakın konumda olacaklar.

Jüpiter ve Satürn, önümüzdeki günlerde çift bir gezegen gibi gözükecek. 21 Aralık’ta gün batımından hemen sonra yaşanacak bu olay her 20 yılda bir gerçekleşiyor.  Independet’ta yer alan habere göre, bu seferki ‘Büyük Kavuşum’u diğerlerinden ayıran yaklaşık 800 yıl aradan sonra gerçekleşecek olması. Rice Üniversitesi’nden Patrick Hartigan’a göre, önümüzdeki günlerde yaşanacak olay diğerlerinden bir hayli nadir.

“Bu nesneler arasında daha yakın bir hizalama yakalamak için 4 Mart 1226’ya gitmeniz gerekiyor” diyen Hartigan, yaklaşık 800 yıl aradan sonra iki gezegenin ilk defa bu kadar yakın konumlanacağının altını çizdi.

BİR SONRAKİ JÜPİTER SATÜRN KAVUŞUMU 2080’DE

Gökbilim Profesörü Patrick Hartigan, Jüpiter’le Satürn’ü gece gökyüzünde bir daha bu kadar yakın ve yüksekte görmek isteyenlerin, 15 Mart 2080’e kadar beklemesi gerektiğini belirtti. Harigan’a göre 2080’den 2400 yılına kadar böyle bir yakınlaşma olmayacak.Bilim insanlarına göre, 21 Aralık’ta Jüpiter ile Satürn, birbirinden yalnızca 0,1 derece ayrı gözükecek.  Gökbilimciler, hava koşulları uygun olduğu sürece olayın dünyanın her yerinden görülebileceğini söyledi.

Benzer Haberler