72 yaşındaki felçli KOAH hastasının elektriğini kestiler!

28 Nisan 2022 Perşembe

Denizli’de elektrik faturasını ödeyemeyen felçili KOAH hastası Ünal Güldal’ın elektriği kesildi. Güldal, solunum cihazını köy kahvesine götürmek zorunda kaldı. Güldal, “Elektriğim yok, başka ne yapabilirim?” dedi.

Denizli’nin Çivril İlçesine bağlı Emircik Köyünde yaşayan 73 yaşındaki Ünal Güldal, eşini kaybettikten bir süre önce felç geçirdi. Güldal, aynı zamanda şeker ve koah hastalıkları ile mücadele ediyor.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre; Yaklaşık 4 yıldır ilaçlarda ayakta durabilen Güldal aldığı aylık 3 bin liralık emekli maaşı ile geçimini sağlıyor. Son dönemdeki elektrik zamları nedeniyle üç aydır faturasını ödeyemeyen Güldal’a son darbe elektrik şirketinden geldi. Evinin elektriği kesilen Güldal kullanmak zorunda olduğu tıbbi cihazı köy kahvesine taşıyarak burada prize takabiliyor.

ELEKTRİK FATURASI 500 LİRAYI GEÇMEYE BAŞLADI

Yalnız yaşadığını söyleyen Güldal, “Evde bir elektrikli ısıtıcı, tost makinesi, televizyon ve buzdolabı var. Elektrikli soba vardı fatura çok gelince onun yerine kömür sobası kurdum. Elektrik faturam 100 lirayı geçmezdi 500 liradan fazla gelmeye başladı. Emekli maaşımdan başka gelirim yok. Üç aylık faturam 4 bin 700 lirayı buldu. Ödeyecek gücüm yok. Ödeyemeyince elektriğimi kestiler” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu elektriği kesik vatandaşın evinden paylaştı! “Duyacaklar”

“ÇAREM YOK”

Nefes darlığı çektiğini bu nedenle solunum cihazı kullandığını belirten Güldal, “Elektrikler kesik. Bu nedenle iki günden bu yana solunum cihazını kullanamıyorum. Köy kahvesine gidip orada prize takıyorum. Başka ne yapabilirim?

Elektrik şirketine gittim taksit yapılsın istedim kabul etmediler. Bankaya gittim yaşlıyım diye kredi vermediler. Allah ne kadar yaşatırsa o kadar dayanacağım. Çarem yok. Nasıl olsa biz yolu tuttuk, gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Evde yiyecek bittiğinde yerine koyacak gücü olmadığını da belirten Güldal boş buzdolabını göstererek, “Yiyecek vardı, bitti. Bitince alıp yerine koyamadım. Zaten elektrik de yok. Dolapta sadece yumurta ve ilaçlarım var. Başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: EMEKLİNİN İÇİNE DÜŞTÜĞÜ DURUM BU

Yaşlı adamı evinde ziyaret eden ve gerekli girişimlerde bulunarak elektriğinin açılmasını sağlayacağını ifade eden CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu,

“21’inci yüzyılda ülke şartlarımız bu. Vatandaşımız elektriğini ödeyemiyor. Ünal amca aynı zamanda koah hastası. Elektriği kesilmiş. Buzdolabında ilaçtan başka bir şey yok. Ülkenin içinde bulunduğu, emeklilerin içine düştüğü durum bu.

Tek başına yaşıyor. Elektriğe her şeyden çok ihtiyacı var. Tıbbi cihazı kullanmak zorunda ama elektrik olmayınca kullanamıyor. Eskiden elektrik parası 3-4 ayda bir gelir, kimse tutarını hatırlamazdı. Bugün maalesef insanların ekonomisini zorlayacak, ödeme güçlüğüne düşürecek bir halde” diye konuştu.

“TEK SORUMLUSU TEK ADAM  REJİMİDİR”

Devletin vatandaşına sahip çıkmak zorunda olduğunu söyleyen CHP’li Başkan Çavuşoğlu, şöyle konuştu;

“Hasta ve engelli bir vatandaşın evinin elektriğini kesme zafiyetinin içine düşülmesinin tek sorumlusu tek adam rejimidir. Her zamanki gibi beşli çeteye bütün imkan ve servetleri aktaran iktidar, emeklisine yaşayabilecek asgari en asgari ihtiyaçları bile temin edememektedir. Kaymakamlık ve valiliğe gideceğiz.

Bayram önü tek başına yaşayan Ünal Amcanın derdini çözmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Gerekirse yardımseverler aracılığı ile de sorunu çözeriz. Güç bela da olsa bunu ödeyemeyen, ödemek için zorluk ve darlık içinde yaşayan binlerce emeklimiz, binlerce engellimiz var.

Devletin bu işten utanması lazım. Yöneticilerin bu durumdan utanması lazım. Engelli ve koah hastası birinin elektriğini kesme acziyetine düşülmesi bile ülkenin yönetilemediğinin göstergesidir. Yakın zamanda elektriğini ödeyemeyecek durumda olanların sayısı daha da artacaktır”

AYDEM’DEN AÇIKLAMA

AYDEM Perakende yaşanan olayla ilgili açıklaması şöyle:

“28 Nisan 2022 tarihli “Engelli koah hastasının elektriğini kestiler, solunum cihazını köy kahvesine taşıdı” konulu habere yanıt niteliğindeki açıklamamızı tarafınıza aktarmak isteriz.

“Cihaza bağlı hasta” olduğuna dair sağlık raporunu paylaşan müşterilerimize, borçtan kaynaklı enerji kesme işlemi uygulanmamaktadır. Habere konu olan, engelli ve koah hastası olduğu belirtilen Ünal Güldal isimli müşterimizin ise, tahsilat işlemlerinde “cihaza bağlı hasta” veya “engelli birey” olarak değerlendirilmesini sağlayacak herhangi bir başvurusu veya beyanı bulunmamaktadır.

Müşterimiz ile görüşme sağlanarak gerekli bilgilendirme yapılmış, enerji açma işlemi ivedilikle bugün (28 Nisan Perşembe) gerçekleştirilmiştir.

Bu vesileyle, “cihaza bağlı hasta” olduğuna dair sağlık raporunu paylaşan müşterilerimize borçtan kaynaklı enerji kesme işlemi uygulanmadığını hatırlatmak isteriz.

Basın mensubu olarak kamuoyunun şikâyetlerini dile getirirken, hizmet sağlayıcı taraf olarak bizimle de temasta kaldığınız için teşekkür ederiz.”

Kılıçdaroğlu: Milyonlarca çocuk karanlığa mahkum edildi ne konuşayım

Benzer Haberler