70 insanın can verdiği sitenin Kızılay başkanı müteahhidi tahliye edildi

Yayın tarihi: 18 Nisan 2024 Perşembe 10:16 am - Güncelleme: 18 Nisan 2024 Perşembe 10:16 am

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen Adıyaman’da 70 kişinin hayatını kaybettiği Süeda Kent Sitesi’nin müteahhidi ve dönemin Kızılay Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Murat Bulut’un tahliye olduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük tahribata neden olan 6 Şubat depremlerinde yıkılan Süeda Kent Sitesi’de 70 kişi yaşamını yitirdi. Geçen yıl mart ayında tutuklanan sitenin müteahhidi Mehmet Murat Bulut ve ortağı Muhittin Büyük’ün 7.5 ay sonra tahliye edildiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre; Adıyaman 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 3 Kasım 2023 tarihli kararında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ait bilirkişi raporunun içeriği, dosya itibarıyla delillerin toplandığı ve delil karartma şüphesinin olmadığı ifade edilerek iki şüpheli hakkında da adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağıyla tahliye kararı verildi. Kararda, “Bu aşamada şüphelilerin delilleri karartma ihtimallerinin ortadan kalkması ve delillerin büyük ölçüde toplanmış bulunması, tutuklamanın bir tedbir oluşu, şüphelilerin sabit ikametgâh sahibi oldukları ve kaçma şüphelerinin bulunduğuna dair dosyaya yansıyan somut bir delil bulunmadığı” ifadelerine yer verildi.

ASLİ KUSURLU BULUNDU

Süeda Kent Sitesi’ne ilişkin KTÜ’nün hazırladığı bilirkişi raporunda, binanın statik projesine uyulmadığı ve mimari projenin bodrum, zemin ve sekiz normal kattan oluştuğu, ancak statik projenin bodrum, zemin ve yedi normal kat olarak projelendirildiği belirtildi. Bilirkişi raporunda, yapım sorumlusu müteahhit, şantiye şefi, yapı denetim firması yetkilileri, statik uygulama denetçileri, uygulama denetçisi ve kontrol elemanı asli kusurlu bulundu.

Belediyenin yapı kontrol biriminin ise tali kusurlu olduğuna dikkat çekilen raporda, “Sonuç olarak, soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada proje, yapım ve iş bitimi aşamalarında ‘Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik’ esaslarına yeterince uyulmadığı görülmüştür” ifadesi kullanıldı.

AKP’nin kalesi Adıyaman’ı kazanan CHP’li Tutdere mazbatasını aldı

Kaynak: Cumhuriyet