Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

’65 yaş ve üstü koronavirüs önlemlerine daha fazla dikkat ediyor’

Dijital ortamda yapılan yeni tip koronavirüs anketinin sonuçlara açıklandı. Ankete katılanların yüzde 4’ü bana bir şey olmaz derken; yüzde 59’u ölüm korkusu yaşamıyor. Ayrıca ankete göre 65 yaş üstü kişiler maske konusunda daha dikkatliyken en dikkatsiz kesimi öğrenciler oluşturuyor; mutsuz insanlar da mutlu insanlardan daha az maske takıyor.

Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt tarafından Türkiye genelinde dijital olarak yapılan yeni tip koronavirüs (COVID-19) anketinin sonuçları yayınlandı. Ankete göre, katılımcıların yüzde 59’u ölüm korkusu yaşamazken; yüzde 68’i sevdiklerini kaybetme korkusu yaşıyor.

Sabah gazetesinden Burak Çelik’in haberine göre 29 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında, 2 bin 515 kişinin katılımıyla yapılan ankette maske konusunda en az hassasiyeti 25 yaş altının, en yüksek hassasiyeti ise 65 yaş üstünün gösterdiği belirlendi.

65 yaş üstünde maske takma oranı yüzde 99 olurken, 25 yaş ve altında ise bu oran yüzde 90’larda kaldı. Maske takmaya en çok özen gösterenler emekliler olurken, en az uyum gösterenler ise kendi işini yapanlar ve öğrenciler olarak açıklandı.

Mutsuzlar maske takmayı daha az umursuyor

Ankette yer alan bir diğer veri ise mutsuz insanların mutlu insanlara göre maske takmayı daha az umursaması oldu. Kendini mutlu hisseden insanlarda maske takma oranı yüzde 95’lerde iken, mutsuzlarda bu oran yüzde 90 olarak belirlendi.

Yüzde 4 ‘Bana bir şey olmaz’ diyor

Virüse yakalanmayı umursamayanların ise en çok “Bana bir şey olmaz” dedikleri ifade edildi. Ankete katılanların yüzde 4’ü “Bana bir şey olmaz” dedi.

Büyük güçlerin komplosu olarak görenlerin oranı yüzde 43

Virüsü büyük güçlerin komplosu olarak görenler ise yüzde 43 olarak belirlendi. Ankete katılanların ayrıca yüzde 52’si virüsün laboratuvarda üretildiğine inandıklarını belirtti.

Sevdiklerini kaybetme korkusu yaşayanların oranı yüzde 68

“Ölüm korkusu yaşamıyorum” diyenler yüzde 59 olarak açıklanırken, katılımcıların yüzde 68’i ise sevdiklerini kaybetme korkusu yaşadığını söyledi.

loading...