Erdoğan’ı eleştirdiği iddiasıyla gözaltına alınan 63 yaşındaki kadın serbest bırakıldı

29 Kasım 2019 Cuma

Çatalca’da pazar alışverişi yaparken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği gerekçesiyle kendisini şikayet eden bir kadının ihbarı üzerine misafirliğe gittiği bir arkadaşının evinde jandarma tarafından gözaltına alınan 63 yaşındaki Dürdane Özselgin, sorgusunun ardından yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Eski CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla gündeme gelen, İstanbul’un Çatalca ilçesinde AKP’li Cumhurbaşkanı’nı eleştirdiği gerekçesiyle geceyi gözaltında geçiren Dürdane Özselgin, sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Özselgin’e yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

DGözaltı işlemi yapılmasının ardından Baro’ya bilgi verilmesini söyleyerek avukat talep edilirken, Yarkadaş’ın aktardığına göre polis durumu savcıya aktardı, savcı ise “Şüpheli, beş yılın altındaki suçlarda Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) talep edemez” yanıtını verdi. Gözaltı işlemi bu yüzden Baro CMK’ye düşmedi. Dürdane Ö.’nün oğlu, Çatalca emniyetiyle konuşarak, gözaltı işleminin baroya bildirilmesini istedi. Polis ise “Savcı beyin talimatına aykırı bir şey yapamayız” yanıtını verdi.

Dürdane Ö.’nün gözaltı kaydı, bu yüzden baroya ulaşmadığı için, avukat görevlendirilmedi.

SAVUNMA HAKKI GASP EDİLDİ

Savcı’nın “Beş yıl altındaki suçlarda CMK avukatı istenemez” sözünün kanuna aykırı olduğunu ve böyle bir usulün olmadığını kaydeden Yarkadaş, 63 yaşındaki kadının savunma hakkının gasp edildiğini söyledi. Pazarda yaşanan tartışmaya ilişkin de bilgi veren eski CHP’li vekil şu ifadeleri kullandı:

“Dürdane Ö.’nün oğlu Anıl’ın verdiği bilgiye göre, 63 yaşındaki kadının geceyi karakolda geçirmesine sebep olan söz ise şu: ‘YEDİLER, YEDİLER DOYMADILAR…’ Evet; pazarda yaşanan bir tartışmada söylenen bu söz yüzünden 63 yaşındaki bir kadın haksız ve hukuksuzca gözaltında…”

‘KÜFRETMEDİM, UTANMADAN AKP’YE OY VERİYORSUNUZ’ DEDİM’

Yarkadaş’ın aktardığına göre Dürdane Ö, avukatı Ozan Büyük’e, “Pazarda tartıştığım bir kadına ‘Millet açlıktan ölüyor, utanmadan hâlâ AKP’ye oy veriyorsunuz’ dedim. İddia edildiği üzere kimseye küfretmedim, iftiraya uğradım” dedi.

İLAÇLARINI ALMASINA İZİN VERİLMEDİ

Yarkadaş ayrıca 63 yaşındaki kadının ilaçlarını yanına almasına bile izin verilmediğini, çocuklarının ilaçları karakola götürdüğünü kaydetti.

 

Benzer Haberler