63 işçi Sırbistan’da mahsur kaldı: 1 günlük erzakları var

30 Ocak 2021 Cumartesi

Sırbistan ordusunun Kivaljevo kentindeki lojman inşaatında çalışan 63 Türk işçisi bağlı oldukları firmanın paralarını ödememesi nedeniyle mahsur kaldı. Sadece 1 günlük erzakları kaldığını ve pazartesi günü de kaldıkları otelden atılacaklarını söyleyerek yardım istedi.

Yaklaşık 3 ay önce Sırbistan ordusuna ait askeri lojman inşaatında çalışmak için Sırbistan’ın Kivaljevo kentine giden işçilerin hayatı kabusa döndü. ANKA’ya konuşan 63 Türk işçisi, bağlı oldukları İzmir merkezli HH Plan Medya Basın Tanıtım ve Organizasyon adlı şirket tarafından mağdur edildiklerini, aylardır paralarını alamadıklarını ve karşılarında hiçbir muhatap bulamadıklarını dile getirdi. İşçiler, hiç paralarının kalmadığını, erzaklarının sadece 1 gün yeteceğini ve konaklama bedelinin ödenmemesi nedeniyle pazartesi günü de kaldıkları otelden atılacaklarını ileri sürdü. Plan Medya’nın sahibi olan AKP İzmir İl Başkanlığı eski basın danışmanı Halis Hayırlı’ya tepki gösteren işçiler, “Biz burada mahsur kaldık. Kimse ilgilenmiyor. Ülkeye dönmek istediğimizi söylüyoruz, firma ilgilenmiyor. Covid-19 testi yaptırmamız gerekiyor. Ayrıca, uçak biletleri en az 1000 Euro. Devletimiz bize sahip çıksın” dedi.

ANA FİRMA ÖDEMEYİ YAPMIŞ

Erzurum’dan 3 ay önce Sırbistan’a geldiğini anlatan işçi Emrah Aydın, “Aramızda 3 aylık, 2 aylık, 1 aylık işçiler var. Kimse parasını alamadı. Ana firma olan Key Yapı ve Global Yapı’nın yetkilileriyle görüştük. Onlar, paralarımızın tamamını Plan Medya’ya yatırmışlar. Bunu belgelendirebiliyorlar. Ancak Plan Medya bize yatırmamış. Ana firmalar, ‘ödediğimiz parayı niye bir daha ödeyelim’ diyor. Plan Medya’dan ise kesinlikle bir muhatap bulamıyoruz. Halis Hayırlı telefonlarımıza çıkmıyor” dedi.

“BELGRAD’A GELİN DEVLET BİLETİNİZİ ALSIN”

Sırbistan’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden yetkililerin de yanlarına geldiğini belirten Aydın, “Büyükelçilik yetkilileri Halis Hayırlı ile görüşmüş. Sıkıntılı olduğunu söylemiş. Şu anda üzüntüden hastanede yattığını anlatmış. Ama biz burada mağduruz, mahsur kaldık” diye konuştu.

Görüştükleri Türk büyükelçilik yetkililerinin ise “Eve dönmek isteyenler buradan Belgrad’a gelip devlete borçlanmalı. Biletini alıp gittikten sonra devlete borçlarını ödeyebilirler” dediğini aktaran işçi Aydın, “Bizde de var kabahat. Hiçbir şey imzalamadan buralara geldik. Ama bizi bu şekilde mağdur eden firmaya dava açacağız. Tek isteğimiz bir an önce ülkemize dönmek. Ne olur devletimiz bize sahip çıksın” ifadesini kullandı.

İşçilerin ulaştığı İzmirli avukat Sema Ayatar da her türlü hukuki desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

AKP’NİN SEÇİM ORGANİZASYONLARINDA İMZASI VAR

Diğer yandan, işçilerin tepki gösterdiği taşeron firma HH Plan Medya Basın Tanıtım ve Organizasyon’un internet sitesindeki detaylar ise dikkati çekti. AKP İzmir İl Başkanlığı’nın da eski basın danışmanı olan Halis Hayırlı’ya ait şirketin “markalarımız” bölümünde, AKP ve İzmir Valiliği’nin yanı sıra 17- 25 Aralık’tan sonra el konulan Orkide Yağları ve Kavuklar Grup da yer aldı.

Kayyum döneminde Orkide Yağları ve Kavuklar Grup’un basın işlerini yürüten Hayırlı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir miting ve organizasyonları ile Binali Yıldırım ve eski bakan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Nihat Zeybekçi’nin seçim çalışmalarında da imzası vardı.

Benzer Haberler