60 yaşındaki çiftçi Erdoğan’a isyan etti: Torunlar elimize bakıyor, bu eziyeti niye çekiyoruz?

16 Ocak 2021 Cumartesi

Kendisinin 60 eşinin 70 yaşında olduğunu belirten çiftçi Erdoğan’a seslendi. Yurttaş, “Bir buçuk iki liraya sattığımız ıspanak dört kat beş kata satılıyorsa, biz burada bu eziyeti niye çekiyoruz” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ziyaret ettiği ıspanak üreticilerinin derdini onların ağzından şöyle aktardı: “Biz bunu iki liraya verirken eğer tüketici de bunu üç liradan yiyorsa, biz razıyız, emeğimiz helaldir ama biz burada bu çamurun içinde topluyorsak, bu tüketiciye 8-10 liraya gidiyorsa; bunda hakkaniyet de yok, disiplin de yok, denetim de yok. Bir buçuk iki liraya sattığımız ıspanak dört kat beş kata satılıyorsa, biz burada bu eziyeti niye çekiyoruz.”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ıspanak üreticilerini ziyaret etti. Sarıbal, üreticinin sattığı fiyatla pazar fiyatı arasındaki farka dikkat çekerek, “Sabahın köründe karın altında acaba ‘üç kuruş fazla para alır mıyız’ diye zıngır zıngır ellerin titrediği, suların neredeyse buz içerisinde olduğu bir ortamda çalışıyorlar. Günde 50-60 kilo iki kişi ancak topluyor, bir buçuk iki liradan satıyorlar ama İstanbul pazarlarında kilosu 8 lirayla 10 lira arasında fiyat buluyor. ‘Biz bunu iki liraya verirken eğer tüketici de bunu üç liradan yiyorsa, biz razıyız, emeğimiz helaldir’ diyorlar ‘ama biz burada bu çamurun içinde topluyorsak, bu tüketiciye 8-10 liraya gidiyorsa; bunda hakkaniyet de yok, disiplin de yok, denetim de yok. Bir buçuk iki liraya sattığımız ıspanak dört kat beş kata satılıyorsa, biz burada bu eziyeti niye çekiyoruz’ diyorlar” diye konuştu.

Etiket: Çiftçi Erdoğan

Benzer Haberler