‘6 yaşındaki çocuk evlenebilir’ diyen Nurettin Yıldız’ın şikayeti üzerine Sol’a adli para cezası 

16 Ekim 2019 Çarşamba

‘6 yaşındaki çocuk evlenebilir’ diyen Nurettin Yıldız’ın şikayeti üzerine Sol’a adli para cezası 

Nurettin Yıldız’ın ‘6 yaşındaki çocuk evlendirilebilir’ sözleri dini düşünceleri açıklama, yayma kapsamında sayıldı, bu sözleri eleştiren haber portalı Sol’a mahkeme tarafından adli para cezası verildi.

Yıldız’ın açıklamalarını eleştiren bir haber nedeniyle yargılanan Sol Haber Portalı Haber Müdürü Ali Ufuk Arikan’a verilen para cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Ali Ufuk Arikan’ın avukatı Özge Demir kararın kabul edilemez olduğunu ifade etti ve çocukların cinsel istismarı suçunun boyutu düşünüldüğünde müvekkilinin hukuki mücadeleye devam edeceğini söyledi.

2018 yılının en çok konuşulan isimlerinden birisi Nurettin Yıldız olmuştu. ‘6 yaşındaki çocuk evlendirilebilir’ sözleri nedeniyle gördüğü tepki sonrasında bu sözleri sarfettiği ve internet üzerinde yayımladığı video görüntüleri kaldıran Yıldız’ın ifadeleri yapılan suç duyuruları sonrası incelenmiş ve “özgür düşünce” kapsamında değerlendirilmişti.

Nurettin Yıldız’ın sözlerini haber yapan, hakkında yazı yazan kişi ve kurumlar ise hakaret davalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

 

Benzer Haberler