6 kişinin öldüğü sahte içki davasında yargılanan sanık: Ben de mağdurum

Yayın tarihi: 27 Temmuz 2023 Perşembe 2:06 pm - Güncelleme: 27 Temmuz 2023 Perşembe 2:06 pm

Bursa’da, 6 kişinin öldüğü sahte içki davasının tutuklu sanığı Kemal Cihat İşcen , duruşmada, “Masumum. Dahası mağdurum. Çünkü, o içkiden ben de kullandım. Bu nedenle görme yetimi yüzde 60 oranında kaybettim” dedi.

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, geçtiğimiz yıl kasım ayında sahte içkiden rahatsızlanan 13 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bu kişilerden 6’sı ise hayatını kaybetti.

Polisin olayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında metil alkolü İzmir’den Bursa’ya gönderdiği tespit edilen Oktay Yüce, Bursa’da sahte içkiyi sattığı belirlenen Raif Aytaç Uzcan ve taburcu olduktan sonra gözaltına alınan ölenlerden Fuat İşcen’in ağabeyi Kemal Cihat İşcen tutuklandı.

Olayla ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 6 aylık soruşturma sonunda, tutuklu 3 sanık hakkında ‘Kasten öldürme’ suçundan, her bir sanık için 6’şar kez olmak üzere toplam 18 kez ömür boyu hapis cezası istemiyle 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bu süreçte Oktay Yüce ile Raif Aytaç Uzcan, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Davanın ikinci duruşması görüldü. Tutuklu tek sanık Kemal Cihat İşcen’in salonda hazır bulunduğu duruşmada, tarafların avukatları ile ölenlerin yakınları da yer aldı.

Duruşmada ifade veren İşcen, sahte içki olayında en fazla mağdur olan kişilerden birinin kendisi olduğunu belirterek, “Hakim Bey, ben sahte içki yapmadım. Masumum. Dahası mağdurum. Çünkü o içkiden ben de kullandım. Bu nedenle görme yetimi yüzde 60 oranında kaybettim. Tedavim devam ediyor. Mağdurum. Cezaevinde çok zor günler yaşıyorum. Tahliyemi istiyorum” dedi.

Duruşmada, avukatlar ile tanıklar da dinlendi. Mahkeme heyeti, Kemal Cihat İşcen’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Sahte içkiden zehirlenen Şekip Taşpınar taburcu edildi