6 ayda 842 iş cinayeti!

Yayın tarihi: 6 Temmuz 2022 Çarşamba 3:05 pm - Güncelleme: 6 Temmuz 2022 Çarşamba 3:05 pm

İSİG yayımladığı raporla ocak ayından hazirana kadar en az 842 emekçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Rapora göre; iş cinayetlerinde ölen emekçi sayısı, ocak ayından haziran ayına kadar artarak sürdü. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 187 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Toplamda bu yılın ilk altı ayında 842 emekçi yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinin, mayıs- haziran ayları itibarıyla artışa geçtiği belirtilen raporda, bunun temel sebebinin yaz aylarının başlamasıyla birlikte tarım ve inşaat sektöründeki hareketlenme olduğu bilgisine yer verildi. Tarım ve inşaat sektörlerinin çalışma koşullarının en kötü ve örgütlenme oranının çok düşük olduğu alanlar oldukları belirtildi.

İSİG’in ‘İş Cinayeti Raporu’

Raporda, ölüm nedenlerinden trafik, servis kazaları, haziran ayı ile birlikte artışa geçtiği bilgisine yer verildi.

YAZ AYLARI İLE ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE ARTIŞ

İş cinayetlerinde yaş gruplarına baktığımızda, yaz ayları ile beraber çocuk işçi ölümlerinin arttığına değinilen raporda, “Yine özellikle sanayi işkollarında çalışan genç işçi ölümlerini sıkça tespit ediyoruz. Bütün içinde baktığımızda, 27 yaş ve altı ölen işçilerin oranı neredeyse yüzde 20. Diğer yandan 51 yaş ve üzerindeki iş cinayetlerinin oranı ise 30 civarında” denildi.

“KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILAN GÖÇMEN ÖLÜMLERİ GİZLENİYOR”

Raporda, “İnşaat ve tarımdaki ölümlerin artmasına paralel olarak göçmen işçi ölümleri de artıyor. Göçmen-mülteci işçilerin üçte ikisini ise Suriyeliler ve Afganistanlılar oluşturuyor. Ancak göçmen/mülteci işçilerin büyük bir çoğunluğunun kayıt dışı olarak çalıştıklarını ve yine bu yüzden iş cinayetlerinin gizlendiğini de unutmamalıyız” ifadelerine yer verildi.

İş cinayeti: Trabzon’da harç kazanına düşen işçi feci şekilde can verdi