55 çeyrek altına denk gelen hekim maaşı 8 çeyreğe düştü

2 Aralık 2021 Perşembe

Genel Sağlık-İş Başkanı Dr. Derya Uğur yüksek enflasyon ve sürekli artan döviz kuru nedeniyle sağlık çalışanlarının maaşlarının eriyip alım güçlerinin düştüğünü belirterek, “Geçinemiyoruz” dedi.

Genel Sağlık-İş Başkanı Dr. Uğur’un yaptığı hesaba göre, 2004 yılında 18 çeyrek altına karşılık gelen hemşire maaşı bugün 2.7 çeyrek altına, 29 çeyrek altın olan sağlık teknikeri maaşı 5 çeyrek altına, 24 çeyrek altın olan sağlık memuru maaşı da 3.3 çeyrek altına düştü.

Bordroları tek tek gösteren Dr. Uğur, “Aile hekimleri arasında 18 bin lira maaş alan da 4 bin liranın altında maaş alan da var. Hastanelerdeki hekimler de dahil ortalama hekim maaşı 10 bin lira civarında. Ancak aile sağlığı merkezlerindeki kayıtlı hasta nüfusa göre yapılan ücretlendirme sistemi olağanüstü maaş uçurumlarına yol açıyor. Sağlık çalışanları ek ödeme değil, maaşa da yansıyan tek ödeme talep etmektedir” dedi.

“KAMUDA EN AZ MAAŞ ALAN MEMUR SAĞLIK ÇALIŞANLARI”

Başkan Uğur, pandemi boyunca ‘sağlık çalışanlarının haklarını ödeyemeyiz’ denildiğini, bordrolara bakınca haklarının gerçekten ödenmediğinin görüldüğünü söyledi.

Dr. Uğur, “Sağlık çalışanlarının maaşları o kadar düşük ki, bu sistem ne yazık ki pek çok sağlık personeli için devreye girmektedir. Sağlık çalışanlarının aldıkları maaşın ne derece az olduğunun açık bir göstergesi olan mahsuplaşma kamuda en az maaşı alan memurun sağlık çalışanı olduğunun da bir göstergesidir” dedi.

Merkez Bankası’nın müdahalesinin ardından dolar, euro ve altındaki son durum

 

 

Benzer Haberler