52 ülkeden 2 bin 250’yi aşkın kişiden ortak çağrı: ‘Rektörlüğü bırak’

16 Ocak 2021 Cumartesi

52 ülkeden 2 bin 250’yi aşkın kişiden ortak çağrı: ‘Rektörlüğü bırak’

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan AKP’li Melih Bulu’ya karşı mücadele sürerken, öğrencilere uluslararası destek geldi. Akademisyenlerden oluşan 12 grubun başlattığı imza kampanyasına, 2 bin 250’yi aşkın kişi katıldı.

Erdoğan’ın, rektör olarak Melih Bulu’yu atamasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerine uluslararası destek geldi. Academic Solidarity Network (Akademik Dayanışma Ağı), Academics for Peace (Barış için akademisyenler) gibi akademisyenlerden oluşan 12 grubun başlattığı imza kampanyasına ABD’den Hindistan’a, Bolivya’dan Hong Kong’a kadar 52 ülkeden 2 bin 250’yi aşkın imza atıldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Daha sonra serbest bırakılan ogrencilerin gozaltına alınmalarının ardından hazırlanıp imzaya açılan metnin tamamı şöyle: “AKP hükümeti, bireylerin hak ve özgürlüklerinin yanı sıra üniversitelerin ve sivil kuruluşların özerkliği ilkesinin altını oymaya devam ediyor. Son olarak, polis, AKP’nin İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi üzerinde siyasi denetim kurma girişimini barışçıl bir şekilde protesto eden onlarca öğrenciye saldırdı ve gözaltına aldı.

1 Ocak 2021’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılı 676 no’lu KHK’yı iktidar partisinin destekçilerinden Profesör Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atamak için kullandı. Bulu, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi değildir ve bu, üniversitenin yerleşik kural ve uygulamalarını ihlal eden bir durumdur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ni kontrolü altına alma yönündeki bu girişimi, fakülte ve öğrenci protestolarının yaygınlaşmasına neden oldu. Hükümetin tepkisi ise acımasız oldu. Erdoğan öğrencileri “terörist” olarak nitelendirdi ve özellikle LGBTİ + öğrenciler tacizin hedefi oldu. Polis, silahlarla ev baskınları düzenledi, gözaltına aldı, protestocuları soyarak aradı ve işkence yaptı.

Aşağıda imzası bulunan bizler, bu eylemleri kınıyor, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz. Profesör Bulu’ya pozisyonunu bırakması çağırısını yapıyoruz. Türk hükümetini halen tutuklu bulunan öğrencileri serbest bırakmaya, tüm suçlamaları geri çekmeye ve akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye çağırıyoruz.”

Metnin tamamını okumak için tıklayın

DESTEKLEYEN KURUMLAR:

 • Research Institute on Turkey
 • Academic Solidarity Network
 • PEN America
 • Turkey Human Rights Litigation Support Project
 • Academics for Peace – North America
 • Academics for Peace – Germany
 • Scholars at Risk (SAR)
 • SAR – Italy
 • EuroMed Rights
 • Interflugs – Berlin
 • SUNY Graduate Student Employees Union (GSEU) – New York
 • Politics Department at Ithaca College, NY

İMZACILARIN ÜLKELERİ

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Ermenistan, Kanada, Şili, Çin, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İran, Irak, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Lübnan, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Nijerya, Norveç, Panamá, Polonya, Portekiz, İskoçya, Sırbistan, Sierra Leone, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Sri Lanka, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay.

Benzer Haberler