409 bin kişi daha kara listeye girdi

27 Temmuz 2021 Salı

409 bin kişi daha kara listeye girdi

CHP’li Burhanettin Bulut, “Bu yılın ilk 5 ayında yaklaşık 409 bin kişi daha bankaların kara listesine alındı” dedi.

Kredi borçlarını ödeyemeyen ya da aksatan binlerce vatandaş daha önce yaşanan ekonomik krizlerde olduğu gibi bankalar tarafından kara listeye alındı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kredi, faiz, borç sarmalında hayatını idame ettirmeye çalışan vatandaşın banka kredi borçlarını ödeyemez duruma geldiğini söyledi. CHP’li Bulut, “Bu yılın ilk 5 ayında 409 bin kişi daha bankaların kara listesine alındı” dedi. Vatandaşın borcunu ödeyebilmek için bankalardan zorunlu olarak kredi aldığını, kredi, faiz, borç sarmalı arasına sıkıştığını kaydeden Bulut, “Bu yıl ocak-mayıs döneminde 290 bin 882 kişi bireysel kredi, 181 bin 153 kişi de kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alındı” dedi. Sözcü’de yer alan habere göre;  hem kredi kartını hem de bireysel kredisini ödeyemeyen 408 bin 913 vatandaşın daha kredi sicili bozulduğunu belirten Bulut, bireysel kredi ve tüketici kredisi borcunu ödeyemeyenlerin sayısında geçen yılın aynı dönemine göre 93 bin 797 kişilik artış yaşandığını belirtti.

Bulut, son beş yılda bankalar tarafından takibe alındıkları halde, bu borçları halen devam eden vatandaş sayısının ise 3 milyon 449 bin 271’e yükseldiğini kaydetti.

RİSK Merkezi’nin verilerine göre, kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olan sayısı son bir yılda 1 milyon 723 bin kişi artarak mayıs sonu itibarıyla 34 milyon 536 bine çıktı. CHP’li Burhanettin Bulut, “Vatandaş borcu borç ile kapatarak borç sarmalına girdi, ülkenin yarısı bankalara borçlu. AKP’nin 19 yılda ülkeyi getirdiği nokta vatandaşıyla, esnafıyla borçlu bir Türkiye” diye konuştu.

Benzer Haberler