40 bin bilet almayan yapımcının ‘Başkan’ filmine salon yok

Yayın tarihi: 20 Mart 2024 Çarşamba 11:52 am - Güncelleme: 20 Mart 2024 Çarşamba 11:57 am

A Time Production, “Başkan – Aday Benim” filmi için yapımcının 40 bin bilet alma şartını yerine getirmediği sebebiyle salon verilmediğini açıkladı.

Başrollerini Büşra Pekin, Necip Memili, Diren Polatoğulları ve Nursel Köse’nin üstlendiği Ulaş Bahadır’ın yazıp yönettiği “Başkan – Aday Benim” filmine salon verilmedi.

A Time Production, “Türkiye’nin büyük sinema gruplarından birinin, ancak yapımcımızın 40.000 bilet satın alması durumunda salonları açabileceği teklif edilmiştir. Yapımcımızın bu talebi karşılamaması üzerine filmimize salon verilmemiştir.” açıklaması ile filmi Türkiye sinemalarında yayımlamama kararı aldıklarını duyurdu.

A Time Production’un açıklaması şu şekilde:

“Son zamanlarda Türkiye’deki bazı sinema gruplarının yöneticilerinin, rüşvet alarak filmlere salon sağladığı, rüşvet verilmeyen filmlere ise salon verilmediği ve hatta kasıtlı olarak batırılmaya çalışıldığı haberleri medyada yer almıştır. Bu haberlerde, filmimizin adı da geçmektedir. İddialar doğru ise bu en hafif tabirle Türk sinemasını bitirmektir! A Time Production olarak yaşananları hayretle izlemekteyiz. Muhataplardan henüz tarafımıza bir açıklama yapılmaması şaşırtıcıdır!

Türkiye’nin büyük sinema gruplarından birinin, ancak yapımcımızın 40.000 bilet satın alması durumunda salonları açabileceği teklif edilmiştir. Yapımcımızın bu talebi karşılamaması üzerine filmimize salon verilmemiştir.

Bu vahim durum karşısında üzülerek filmimizi Türkiye sinemalarında yayınlamama kararı almış bulunmaktayız.

Filmimiz, bizlerden herhangi bir talepte bulunmadan yayınlayan; 21 Mart’ta Avrupa’da, 28 Mart’ta ise Azerbaycan’da sinemalarda gösterime girecektir. 21 Mart Perşembe günü ise yapımcımız ve yönetmenimiz bir basın açıklaması yapacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla, A Time Production”

Örümcek Adam filmindeki simbiyot kostümü satışa çıktı

RÜŞVET İDDİASI

Film yapımcısı ve danışmanı olan Levent Cengizhan sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Paribu Cineverse Programlama Müdürü İlker Çakmak’a verdiği rüşvetler ile geçmişte filmlerinin salon bulduğunu açıklamış, T24 yazarı Aslı Atasoy’un konu hakkındaki söyleşisinde de filmlerinin salon bulabilmesi için rüşvet verdiğini söylemişti. Cengizhan, Atasoy’un söyleşisinde “Aldığım hediyeler hariç herhalde 300 bine yakın para verdim. İki sene içinde bir sürü film için verdim bu miktarı. Direkt İlker’e (Çakmak) yediriyordum” demişti.

Aynı söyleşide Cengizhan, Atasoy’un “Sizin dışınızda kimler mağdur oldu bilginiz var mı?” sorusuna “İbrahim Büyükak’ın ‘Mutluyuz’, Murat Şeker’in ‘Aşk Mevsimi’, Ulaş Bahadır’ın ‘Başkan’ filmi battı. Salon sayısının az olmasından dolayı. Bu filmlere şans verilmedi.” yanıtı vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ